"Je nás deset a docházíme na návštěvy za seniory. Setkáváme se na základě společných zájmů. Tak, aby měli chuť a elán do života. Alena umí na kytaru, flétnu i klavír. Vašim blízkým zahraje a zazpívá oblíbené šlágry. S Marií, která je jako novinářka zvyklá poslouchat hodiny a hodiny, si zavzpomínají na časy dávno minulé a procvičí paměť u společenských her. Zdeněk je humorista a milovník cizích jazyků, se seniory rád procvičí angličtinu i němčinu," uvádí na webu k projektu jeho autoři.

Začnou fungovat jako sociální podnik 


Startup začal fungovat tento měsíc v Praze a postupně se do něj zapojí 18 nevidomých a slabozrakých, kteří budou seniory navštěvovat a věnovat se společně vybraným aktivitám. Do konce září budou Návštěvy Potmě v pilotní provozu a budou zdarma.

Poté začnou fungovat jako sociální podnik, který bude financován mimo jiné z plateb za poskytnuté služby a rozšíří se do dalších měst v Česku. Služby si přitom budou moci objednat nejen samotní senioři, ale i jejich rodiny nebo lidé, kteří budou chtít seniory potěšit další společností.

Prospěšní seniorům 


"Návštěvami poskytujeme podporu rodině i pečujícím. Víme, že je těžké skloubit práci, děti a domácnost s péčí o rodiče či prarodiče. Proto jim podáváme pomocnou ruku," uvedla vedoucí projektu Gabriela Drastichová.

Podle ní nevidomí mohou být seniorům prospěšní i z jiného důvodu, díky vlastním zkušenostem a pravidelnému vzájemnému kontaktu dokážou u nich včas rozpoznat a podchytit úbytek zraku i sluchu a navrhnout vhodná řešení.