Osmatřicetiletá lékařka pomáhala Babišovi juniorovi při vyšetřování dotačního podvodu ohledně stavby luxusní farmy, kvůli níž má problém předseda vlády. Pro policii napsala zprávu o jeho zdravotním stavu, který prý nedovoluje trestní stíhání. Současnému premiérovi ještě na ministerstvu financí radila (bez nároku na honorář). Nyní Protopopová spolupracuje i s ministrem zdravotnictvím Adamem Vojtěchem (za ANO) jako expertka na duševní zdraví pro komunikaci s Evropskou unií.

Bratislavská rodačka se do Prahy přestěhovala v roce 2011 za manželem, který podle reportérů televize Seznam pracuje pro Agrofert jako řidič. A právě Petr Protopopov měl být tím, kdo převezl Babiše mladšího na Krym. Původem Rus musel mít dobré kontakty, protože z Moskvy do Sevastopolu se jen tak někdo nedostane. A Babiš junior se podle videa svého nového „pečovatele“ bál.

Protopopová pracovala v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy. Babišův syn se tam léčil s psychickými problémy. Podle vlastních slov dostal na výběr, jestli bude zavřený v ústavu, nebo pojede na „prázdniny na Krym“. Kandidátka hnutí ANO se ke kauze odmítla vyjádřit s ohledem na lékařské tajemství.

Parazitování na nemocném člověku

„Vždy jsem si vybírala ty nejkomplikovanější případy, těm lidem jsem chtěla pomoci. Lživé informace v médiích mě proto poškozují, urážejí, ale především lidsky mrzí, protože média se rozhodla parazitovat na nemocném člověku,“ uvedla v prohlášení na facebooku oblastní organizace. Podle Protopopové je na ni i na její okolí vyvíjen neúnosný tlak. „Do politiky jsem nevstupovala, abych ohrozila svou rodinu,“ prohlásila a oznámila rezignaci na post zastupitelky. Číslo na Matěje Fichtnera, místostarostu Prahy 8 a šéfa tamní buňky ANO, je mimo provoz. Každopádně rozhodnutí Protopopové zkomplikuje už tak složité vyjednávání o koalici na libeňské radnici.

Ve středu proběhne ustavující zastupitelstvo. Blok ODS, TOP 09 a STAN spolu s Patrioty pro Prahu 8 zatím hledá tichou podporu. Disponuje totiž pouze 18 hlasy ve 45členném zastupitelstvu, potřebnou většinu by však mělo dodat například ANO.

Aktuální skandál ovšem vyburcoval dosavadního místostarostu Petra Vilguse (Strana zelených) k prohlášení. „Chceme lepší koalici - koalici rozvoje a spolupráce s magistrátem, která naší městské části přinese prosperitu,“ uvedl lídr kandidátky Osmička sobě, kde je se dvěma Zelenými ještě lidovec.

Pirátům, koalici TOP09 a STAN i uskupení Osmička žije teď Vilgus nabídl podporu menšinové rady - dohromady by měly strany 22 hlasů plus tři zastupitele hnutí Osmička sobě. Mezi několika variantami padla po volbách i tato, ovšem problém je, že někteří případní koaliční partneři se vzájemně moc nemusí. Nejspíš tak zvítězí výše zmíněný blok s podporou jedné z velkých stran v zastupitelstvu. Díky rezignaci Protopopové si zastoupené politické subjekty mohou v klidu říct také o hlasy ANO.