Osmatřicetiletá lékařka pomáhala Babišovi juniorovi při vyšetřování dotačního podvodu ohledně stavby luxusní farmy, kvůli níž má problém předseda vlády. Pro policii napsala zprávu o jeho zdravotním stavu, který prý nedovoluje trestní stíhání. Současnému premiérovi ještě na ministerstvu financí radila (bez nároku na honorář). Nyní Protopopová spolupracuje i s ministrem zdravotnictvím Adamem Vojtěchem (za ANO) jako expertka na duševní zdraví pro komunikaci s Evropskou unií.

Babišova farma Čapí hnízdo, kongresové centrum Agrofertu
Můj syn je nemocný, tvrdí Babiš. Ale v době kauzy Čapí hnízdo pilotoval letadlo

Bratislavská rodačka se do Prahy přestěhovala v roce 2011 za manželem, který podle reportérů televize Seznam pracuje pro Agrofert jako řidič. A právě Petr Protopopov měl být tím, kdo převezl Babiše mladšího na Krym. Původem Rus musel mít dobré kontakty, protože z Moskvy do Sevastopolu se jen tak někdo nedostane. A Babiš junior se podle videa svého nového „pečovatele“ bál.

Protopopová pracovala v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy. Babišův syn se tam léčil s psychickými problémy. Podle vlastních slov dostal na výběr, jestli bude zavřený v ústavu, nebo pojede na „prázdniny na Krym“. Kandidátka hnutí ANO se ke kauze odmítla vyjádřit s ohledem na lékařské tajemství.

Volební štáb ANO při volbách do zastupitelstev obcí a senátu 6. října v Praze. Patrik Nacher
Babiš přišel mezi pražské zastupitele ANO. Nacher: O výsledku voleb ani slovo

Parazitování na nemocném člověku

„Vždy jsem si vybírala ty nejkomplikovanější případy, těm lidem jsem chtěla pomoci. Lživé informace v médiích mě proto poškozují, urážejí, ale především lidsky mrzí, protože média se rozhodla parazitovat na nemocném člověku,“ uvedla v prohlášení na facebooku oblastní organizace. Podle Protopopové je na ni i na její okolí vyvíjen neúnosný tlak. „Do politiky jsem nevstupovala, abych ohrozila svou rodinu,“ prohlásila a oznámila rezignaci na post zastupitelky. Číslo na Matěje Fichtnera, místostarostu Prahy 8 a šéfa tamní buňky ANO, je mimo provoz. Každopádně rozhodnutí Protopopové zkomplikuje už tak složité vyjednávání o koalici na libeňské radnici.

Ve středu proběhne ustavující zastupitelstvo. Blok ODS, TOP 09 a STAN spolu s Patrioty pro Prahu 8 zatím hledá tichou podporu. Disponuje totiž pouze 18 hlasy ve 45členném zastupitelstvu, potřebnou většinu by však mělo dodat například ANO.

Babišova farma Čapí hnízdo, kongresové centrum Agrofertu
Psychiatrička pomáhala synovi Babiše v kauze Čapí hnízdo. Teď může být starostka

Aktuální skandál ovšem vyburcoval dosavadního místostarostu Petra Vilguse (Strana zelených) k prohlášení. „Chceme lepší koalici - koalici rozvoje a spolupráce s magistrátem, která naší městské části přinese prosperitu,“ uvedl lídr kandidátky Osmička sobě, kde je se dvěma Zelenými ještě lidovec.

Pirátům, koalici TOP09 a STAN i uskupení Osmička žije teď Vilgus nabídl podporu menšinové rady - dohromady by měly strany 22 hlasů plus tři zastupitele hnutí Osmička sobě. Mezi několika variantami padla po volbách i tato, ovšem problém je, že někteří případní koaliční partneři se vzájemně moc nemusí. Nejspíš tak zvítězí výše zmíněný blok s podporou jedné z velkých stran v zastupitelstvu. Díky rezignaci Protopopové si zastoupené politické subjekty mohou v klidu říct také o hlasy ANO.

Tomáš Tatranský.
V Praze 8 je všechno jinak. Nově vzniklý blok bude hledat tichou podporu