O ptačích problémech informovala magistrátní příspěvkovou organizaci Lesy hl. m. Prahy pracovníci povodí Vltavy. „Racek si totiž namočil nohy do montážní pěny, která zaschla a bránila mu v pohybu. Naše veterinární lékařka racka montážní pěny i odpadu, který se na ni nalepil, zbavila a pacienta vyšetřila,“ uvedla v tiskové zprávě Petra Fišerová, mluvčí Lesů Praha.

„Naštěstí však pták kromě tohoto netypického obutí neměl žádné zranění a byl v dobré kondici. Proto jsme jej mohli hned následující den vypustit zpátky na Vltavu,“ přidala dobrou zprávu mluvčí Fišerová.

Loví ryby, ale nepohrdne ani odpadky

Racci bělohlaví mají sice původní domovinu v oblasti Černého a Kaspického moře, ale ve druhé polovině dvacátého století se rozšířili do vnitrozemí Evropy. Do Česka migrují pravidelně hlavně během zimních měsíců, kdy vyhledávají nezamrzající vodní plochy.

„Jeho potravu tvoří nejčastěji ryby, ale nepohrdne ani odpadky. A na nich nejspíš hodoval i náš pacient, který se zřejmě vydal nasytit ke kontejnerům či na skládku, kde si stoupl do montážní pěny,“ uvažují pražské Lesy na webových stránkách.

Ptákovi, který zažil kuriózní zranění, veterináři z jinonické záchranné stanice dali ornitologický kroužek. Zařízení pomůže zmapovat rackovu další cestu a život. Snad si dá příště při shánění potravy větší pozor.