O ptačích problémech informovala magistrátní příspěvkovou organizaci Lesy hl. m. Prahy pracovníci povodí Vltavy. „Racek si totiž namočil nohy do montážní pěny, která zaschla a bránila mu v pohybu. Naše veterinární lékařka racka montážní pěny i odpadu, který se na ni nalepil, zbavila a pacienta vyšetřila,“ uvedla v tiskové zprávě Petra Fišerová, mluvčí Lesů Praha.

Pražští lesníci vysadili v loňském roce 403 tisíc lesních sazenic.
Praha je zase o něco zelenější. Lesníci vysázeli 403 tisíc stromů

„Naštěstí však pták kromě tohoto netypického obutí neměl žádné zranění a byl v dobré kondici. Proto jsme jej mohli hned následující den vypustit zpátky na Vltavu,“ přidala dobrou zprávu mluvčí Fišerová.

Loví ryby, ale nepohrdne ani odpadky

Racci bělohlaví mají sice původní domovinu v oblasti Černého a Kaspického moře, ale ve druhé polovině dvacátého století se rozšířili do vnitrozemí Evropy. Do Česka migrují pravidelně hlavně během zimních měsíců, kdy vyhledávají nezamrzající vodní plochy.

Krmení racků, holubů a labutí na pražské náplavce.
Chcete v mrazech přilepšit zvěři a ptákům? Pečivo raději vynechte, může je zabít

„Jeho potravu tvoří nejčastěji ryby, ale nepohrdne ani odpadky. A na nich nejspíš hodoval i náš pacient, který se zřejmě vydal nasytit ke kontejnerům či na skládku, kde si stoupl do montážní pěny,“ uvažují pražské Lesy na webových stránkách.

Ptákovi, který zažil kuriózní zranění, veterináři z jinonické záchranné stanice dali ornitologický kroužek. Zařízení pomůže zmapovat rackovu další cestu a život. Snad si dá příště při shánění potravy větší pozor.

Ilustrační foto
Ohňostroj odpalovaný z vody. Budou opět zkrvavení ptáci padat mezi diváky?