„Občané se dostanou k informacím z české veřejné správy. Nejde tedy o žádnou alternativu internetu do domácností ani o internet zdarma,“ vysvětluje Jaroslav Šolc z magistrátního odboru informatiky. Lidé již v příštím roce získají přístup k informacím z kultury, dopravy a od dodavatelů služeb, jako například vodáren či plynáren. „O tom, jaké konkrétní informace poskytneme, se ale ještě povedou jednání,“ upozorňuje Šolc.

Evropská komise se v minulých měsících zabývala stížností české Asociace lokálních poskytovatelů internetu, podle níž mohl bezplatný internet pro Pražany porušovat hospodářskou soutěž. Město nakonec ustoupilo a své plány omezilo jen na informace ze státní a veřejné správy.

Na plnohodnotný internet zdarma si Pražané musí ještěpočkat

Jako velmi problematická se tak nyní jeví druhá fáze projektu, v níž se podle původních představ měli do sítě zapojit i komerční telekomunikační operátoři, kteří by zde nabízeli placené služby. „Pokud by Praha chtěla rozšířit nabídku, musela by své kroky znovu konzultovat s Evropskou komisí,“ vysvětluje Šolc. A podle mediálních odborníků není příliš pravděpodobné, že by komise byla plnému internetu zdarma nakloněna.

O tom, že bude v metropoli zaveden internet zdarma, rozhodli pražští radní koncem roku 2005. Původně měl být ve všech vybraných čtvrtích už začátkem roku 2008. Vzhledem k průtahům způsobeným čekáním na rozhodnutí komise by mohl být k dispozici asi o šest měsíců později.