Rezignujte i s celou městskou radou. Výzva, která na adresu primátorky Adriany Krnáčové (ANO) v posledních dnech zaznívá čím dál častěji. A zdaleka nejen od opozičních politiků na magistrátě. Prostřednictvím sociálních sítí se připojují některé známé osobnosti, ale i celá řada obyvatel metropole. Důvod je prostý. Politická odpovědnost za sobotní zřícení Trojské lávky a zranění čtyř lidí. A dosavadní výsledek? Dočasné odvolání šéfa mostařů Technické správy komunikací (TSK) Jana Zemánka. V následujících dnech se to ale může změnit.

Vstup do Polikliniky pod Marjánkou.
Reakce na pád Trojské lávky: Starosta nařídil kontrolu lávek a mostů v Praze 6

V pondělí na kobereček 

Na primátorčině stole se shromažďují revizní zprávy pražských mostů a lávek až do roku 2002. Zároveň běží nová kontrola těchto staveb. Krnáčová včera avizovala, že se v pondělí setká s odborníky z TSK a ČVUT a poté i se „zodpovědnými osobami.“

V této souvislosti se nechala slyšet, že „někdo musí nést politickou zodpovědnost.“ Zda-li měla na mysli svého náměstka pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD), který má pod palcem TSK, respektive dopravní infrastrukturu, neupřesnila. Jméno šéfa TSK Petra Smolíka rovněž nepadlo.

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
Zřícenou lávku v Troji nenahradí pontonový most, ale přívoz

Čtyři lávky vykazují podobné konstrukční vady

„Nejdříve se věc musí řádně prošetřit aby bylo zřejmé, kdo odpovědnost nese. Musíme hlavně zjistit, zda byly kontroly špatně nastaveny, nebo bylo pochybení jinde. Je šílené a absurdní, když vám kontrola řekne, že lávka je v pořádku, a o tři týdny později spadne,“ shrnula Krnáčová.

Dodala, že nejméně čtyři pražské lávky, vykazující podobné konstrukční vady jako ta v Troji bude nutno zavřít. Stane se tak pravděpodobně v pondělí. Vedle opakovaně zmiňované Radotínské lávky by se mohlo jednat o lávku u metra Butovice, která je dle hodnocení TSK z roku 2016 v havarijním stavu.

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
Části Trojské lávky převezou k betonárce. Prozkoumá je znalec

Opozice hodlá odvolat primátorku 

Podobně je na tom lávka U Michelského lesa, či Lávka Dlabačov. Špatný stav vykazují desítky dalších lávek v metropoli. Prověřuje se i nájezdová rampa na magistrálu U Bulhara. Z bezpečnostních důvodů už byl pěším zakázán vstup na lávku v Černošicích. Do Lipenců je nutno dostávat se 15 kilometrů dlouhou oklikou.

Další dějství se dá očekávat na čtvrtečním zastupitelstvu, kdy opoziční TOP 09, ODS, KSČM a Piráti hodlají odvolat primátorku i celé vedení města. „Vyzveme celou radu k rezignaci. Žádáme také odchod ředitele TSK Smolky,“ potvrdila zastupitelka ODS Alexandra Udženija.

Zřícená pěší lávka v Troji.
V Troji se zřítila pěší lávka. Krnáčová žádá prošetření i dalších mostů

Alespoň jistou útěchou může pro zraněné z Troji být včera schválená okamžitá pomoc od hlavního města ve výši 50 tisíc korun na hlavu. „V žádném případě nejde o odškodnění. To musí vycházet až z výsledků vyšetřování,“ poznamenala náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO).

Přívoz až po odklizení trosek 

Ostatní Pražané rovněž bedlivě sledují, jak se v nejbližší době budou dostávat Císařského ostrova Do Troji. Trosky lávky mají být odklizeny do dvou týdnů. „Pontonový most nebude možné k propojení Troji a Císařského ostrova použít. Zákon to umožňuje jen v případě živelních katastrof. Navíc takové mosty nejsou kvůli bezpečnosti vhodné pro chodce a cyklisty,“ konstatoval Dolínek.

Provizorní přemostění by mělo poblíž botanické zahrady vzniknout během 45 měsíců. Trvalejší náhrada, respektive náhrady, pak během několika let. Praha plánuje postavit přes pravé rameno Vltavy v Troji hned dvě lávky se stejným designem ta druhá bude dále po proudu. Projekt ale bude vyžadovat změnu územního plánu, což zabere zhruba rok. „Nové lávky budou určitě vyšší oproti té zřícené o 80 - 100 centimetrů. Lávka vybudovaná ještě za minulého režimu byla dimenzovaná jen zhruba na padesátiletou povodeň,“ doplnil Dolínek.

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
Trojská lávka nebyla v havarijním stavu, tvrdí úřady. Ale zatékalo do ní

Až do doby instalace provizorní lávky by měl spojení přes řeku v Troji zajišťovat přívoz. Vypluje po odklizení trosek zborcené lávky. Podle Dolínka ale ještě není provoz přívozu na dotyčném místě stoprocentní. „Tenhle břeh Vltavy není určený pro lodní dopravu. Navíc okolí lávky je mělké, v minulosti tam byl brod. Provoz přívozu proto ještě musí posvětit odborný posudek,“ upřesnil náměstek.

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
Nespadne lávka i u nás? ptají se vyděšení lidé na radnicích

Praha 6 prověří lávky a mostyStarosta Prahy 6 Ondřej Kolář nařídil okamžitou kontrolu všech lávek a mostů v městské části. Reaguje tak na sobotní zřícení Trojské lávky, kdy byli zraněni čtyři lidé a dva vážně. V úterý o tom na svých stránkách informovala městská část.
„Pokud statik zjistí možné nebezpečí, neprodleně zahájíme s majitelem jednání o nápravě,“ řekl Kolář.
Plánuje se zevrubná kontrola přemostění silnic či železnic, ale i vstupních mostků k Poliklinice pod Marjánkou. Ty jsou ve špatném stavu. Kontrola betonových lávek proběhne ještě během dneška.