Padají a zavírají se lávky, mosty jsou ve zuboženém stavu. Hromadná doprava naráží na výluky a uzavírky. Politici nejsou schopni domluvit se na konstruktivním řešení a sahají pouze k provizoriu. „Situace na pražském magistrátu mi připomíná v lepším případě volný diskusní klub a v horším případě sledujeme boje koaličních stran,“ hodnotí Jelínek i vzhledem ke včerejšímu vývoji na městském zastupitelstvu.

Po změně volají téměř všichni 

Praha dlouhodobě stagnuje, myslí si polovina obyvatel. Dokládá to čerstvý sociologický průzkum agentury STEM/MARK. Podle dalších sedmnácti procent dotazovaných se město v uplynulém volebním období ubíralo špatným směrem. „Po změně ovšem volají už i lidé, kteří doposud byli s vedením magistrátu spokojeni a vidí určitý pozitivní vývoj za poslední roky,“ upozorňuje za agenturu STEM /MARK Jan Burianec.

close Průzkum: Politici nechávají město stagnovat. info Zdroj: Deník zoom_in

Lidé, odpovídající v průzkumu vzkázali, že za nejpalčivější problém považují dopravu. Vedle stále nedokončeného Pražského okruhu je to nečinnost při rekonstrukci komunikací, kam spadají i mosty. „Dopravní situaci hodnotí jako problematickou každý druhý respondent. Špatný stav komunikací včetně mostů by mělo vedení města řešit urgentně,“ potvrdil Burianec.

Jenže právě včerejší jednání zastupitelstva proběhlo přesně v opačném duchu. Zastupitelé se po bouřlivé diskusi k závěru co dál se zchátralým Libeňským mostem ani nedostali. „Právě kvůli oné rozhádanosti pražské koalice. Je to špatný vzkaz pro voliče. Je celkem logické, že z toho těží opozice, která odpovědnost za řízení města nenese. Nemusí dělat nic, stačí jí upozorňovat na výstupy koalice,“ míní Jelínek.

Sám už nyní odhaduje, že vůle po změně bude v říjnových komunálních volbách poměrně silná. „Většinu pražských voličů teď přitahují Piráti na té levicově-liberální straně spektra a ODS na té konzervativnější,“ říká politolog. Jeho slova ostatně aktuální průzkum STEM / MARK potvrzuje. „Dubnové nálady Pražanů odrážejí sympatie především k Pirátům, TOP 09 se Starosty a ODS. Následuje hnutí ANO,“ stojí v průvodní zprávě sociologů.

Dále také uvádí, že „z osobností, které by mohly potenciálně zasáhnout do pražských komunálních voleb, jsou nejpříznivěji vnímáni Robert Pelikán (odstupující ministr za ANO), Hana Marvanová (STAN), Jakub Michálek (Piráti) a Jiří Pospíšil (TOP 09).“