"Papež je nejvyšší správce veškerých majetků. Když řekne, to nebereme, to nechte českému státu, není nikoho, kdo by to zvrátil. Proto mu píšeme," řekla médiím jedna z pořadatelek a signatářka dopisu pro papeže Lenka Procházková. Podle ní jde o jednu z posledních možností, jak restituce zastavit. Ústavní soud je totiž rozhodnutím z června ponechal v platnosti.    

Nejvyšší hlava římskokatolické církve prý může odmítnout jak peníze, tak i majetky, které by se jí měly vrátit. Celkem jde o majetek za více než 134 miliard. "Je to právní zmetek. Je to zákon, který neměl být schválen a musí být nějakým způsobem zrušen," zhodnotila právní úpravu Procházková.

Pořadatelé se papeže rozhodli oslovit kvůli jeho názorům, že církev má být chudá a pro chudé. "My mu píšeme, jak se chovají církevní hodnostáři tady v Čechách. Církev je především kořistnická, čímž popírá odkaz Ježíše. Jí jde jenom o moc," zdůraznila Procházková.    

Dopis se stovkami podpisů má celkem tři strany a je přeložen také do španělštiny. Předat jej půjde ze Staroměstského náměstí na Hradčanské náměstí celý průvod. "Oni to pak pošlou do Vatikánu, doufám. Samozřejmě se jistíme ještě jinou cestou," uvedla spisovatelka a signatářka Charty 77. Podle ní se římskokatolická církev musí změnit, aby mohla celosvětově přežít a i nadále fungovat. " Tento papež mi zatím jeví jako reformátor a jako statečný člověk," dodala.