Už od včerejšího rána policejní hlídky sledují české hranice, pražská nádraží a ulice i příjezdové silnice do hlavního města. V místech, kudy by chtěli extremisté pochodovat, budou dnes některé obchody a restaurace preventivně uzavřeny. Rozkopaná Břehová ulice se včera odpoledne urychleně dláždila.

Ulice někdejšího židovského města si na dnešek obsadila Židovská obec a Židovská liberální unie, aby uctily památku židovských obětí událostí v Německu v roce 1938, známých jako křišťálová noc. „Očekáváme, že se pietního aktu zúčastní více než tisíc lidí,“ řekl předseda Židovské obce Praha František Bányai.

Silné zálohy

Vedení metropole se sejde se zástupci bezpečnostních složek, záchranného a hasičského sboru k aktuálnímu vývoji situace ještě dnes v poledne.

„Prioritou je zabránit narušování pořádku příslušníky hnutí Mladí národní demokraté a dalších extremistických skupin na trase zakázaného pochodu,“ řekl náměstek primátora Rudolf Blažek, který mána starosti bezpečnost.

Klid v ulicích zajistí 1100 policistů a 300 strážníků, situaci bude monitorovat vrtulník s kamerou. V záloze bude 300 mužů ze speciálně vycvičených pořádkových jednotek. Jejich nasazení ale ředitel pražské policie Petr Želásko považuje za krajní řešení. Pražská záchranka vyčlení čtyři posádky a v pohotovosti budou i hasiči. Policie odhaduje, že se do ulic vydá stovka extremistů. „Jedná o neonacisty v nejtvrdším slova smyslu, takže nejsou vyloučeny zbraně. Plynové pistole, obušky, řetězy patří k jejich standardní výbavě,“ varuje Jiří Kopečný z protiextremistického oddělení policie.

Protiakci chystá Československá anarchistická federace. Z náměstí Republiky chce asi stovka lidí pochodovat do Bílkovy ulice.

Bezplatná linka

Kvůli četným dotazům na chystaná opatření zřídil magistrát bezplatnou infolinku na čísle 800 100 991.

VBřehové ulici dělníci včera opravovali vodovodní řad a na silnici ležely velké dlažební kostky. „Na odstranění volně ležících kostek a plůtků pracovala Technická správa komunikací,“ sdělil šéf strážníků Vladimír Kotrouš.

Policisté i cestovní kanceláře opakovaně vyzvali Pražany a turisty, aby se dnes raději vyhnuli místům mezi bývalou židovskou čtvrtí a náměstím Republiky.

Kde budou policisté nasazeni

Staroměstské náměstí – minimálně 140 mužů pořádkové policie
Josefov – 700 mužů
Břehová ulice – 260 mužů
Náměstí Republiky – 300 mužů

Celkem bude v ulicích starého města 1400 policistů, z toho bude 1100 členů Policie ČR a 300 strážníků.
Pohotovostní zálohy: minimálně 300 mužů

Shromažďovací zákon má trhliny

Zákon o shromažďování z 90. let minulého století je podle odborníků na extremismus zastaralý. Mnozí z nich soudí, že normu nestačí doplnit několika dílčími novelami, ale že je třeba snažit se o radikální proměnu uvedeného zákona. Rudolf Blažek, primátorův náměstek pro bezpečnost, má největší výhrady ke lhůtám na zákaz demonstrace. Soudí, že jsou příliš krátké. „Problém může nastat, když nějaké sdružení oznámí demonstraci v pátek večer třeba před vánočními svátky. Úřad pak nemá čas na to, aby shromáždění zakázal,“ řekl Blažek.

Chyby v zákoně o shromaždování, o němž se v těchto dnech hovoří hlavně v souvislosti s plánovaným pochodem neonacistů bývalým židovským městem, vidí policie hlavně v konkrétních organizačních záležitostech.

Pohled policie

„Nebavil bych se hned o zrušení demonstrací. To by mělo být až krajní řešení. Možností je přesunutí demonstrace. Třeba, když si na jednom místě Václavského náměstí svolají shromáždění anarchisté a padesát metrů dál skinheadi, reálně hrozí násilný střet. Nezávislý soud by měl rozhodnout o přesunutí jedné či druhé akce,“ uvedl příklad Jiří Kopečný z pražské kriminální služby, který se extremismu věnuje už patnáct let.

Další návrhy

Nesrovnalosti vidí také v tom, že svolavatel nemusí dokladovat své nacionále a nemusí se osobně dostavit.

„S tím je spjata také odpovědnost za případné škody, kterou nikdo nenese,“ upozornil Kopečný s poukazem na to, že policie má na místě problémy dohledat svolavatele, případně pořadatele, aby s nimi vyřešila třeba nedovolený zábor prostranství.

Zákon navíc nenutí účastníky k tomu, aby byli odmaskovaní. „Svoji totožnost většinou skrývají proto, že chtějí asi páchat něco protiprávního. Proč by to jinak dělali? Chápu, že jsou karnevalové průvody, ale těch je málo. Takže v novém zákoně bych uložil povinnost žádat o povolení maskovat se. Nyní je to tak, že policie čeká, až maskovaní výtržníci začnou něco páchat, aby je pak mohla vyzvat k odmaskování. Ale to už je pozdě,“ míní Kopečný. Taková úprava zákona by podle něj mohla zabránit škodám na majetku a újmám na zdraví. (eis)

 

Z Břehové mizely dlažební kostky

V místech dnešního pochodu neonacistů se včera ještě na poslední chvíli uklízelo. V Břehové ulici dělníci dokončovali dláždění chodníku ještě v půl páté odpoledne. Víc se s jámami v silnici ale nedělo, zůstaly otevřené. Chránil je jen plot poskládaný z přenosných dílů. V okolí výkopu stály přibližně dvě desítky přenosných dopravních značek. Zákazy zastavení a plůtky mají v místě dočasně omezit automobilový provoz.

„Víc s tím dělat už nebudeme. Teď je na policii, aby si ohlídala, že s tím nebude nikdo házet,“ řekl jeden z dělníků. „Žádné dlažební kostky tu ale výtržníkům nezbyly,“ dodal.

Jinak ale situace v ulicích někdejšího židovského města, a to konkrétně v Pařížské, Široké nebo Kaprově, nevykazovala žádné známky neobvyklé situace. Dnešní policejní manévry ještě odpoledne nic nenaznačovalo.

Jen v okolí synagog se pohybovalo hned několik strážníků městské policie. Zdejší obchody a restaurace byly otevřené, poblíž synagog se sdružovaly turisté. (jed)