„Chceme rozumnými prostředky přesvědčit organizátory pochodu, aby se vyhnuli Starému Městu a bývalé židovské čtvrti,“ uvedl pro Deník primátor Pavel Bém. Pokud se nepodaří organizátory přesvědčit po dobrém, město demonstranty s ohledem na bezpečnostní rizika do bývalého Židovského Města nepustí.

Listopadové výročí

Křišťálové noci Účastníci pochodu mají 10. listopadu projít ulicemi pražského Židovského Města. V tento den si celý svět připomíná výročí Křišťálové noci, při níž byly v Německu v roce 1938 vyvražděny desítky Židů a další desetitisíce skončily v koncentračních táborech.

Židovská liberální unie uspořádá v tentýž den, kdy pochod nahlásili neonacisté, v Pařížské ulici pietní shromáždění. Unie si chce podle svého předsedy Františka Fendrycha připomenout oběti protižidovského pogromu v Německu a vyjádřit nesouhlas s pochodem neonacistů.

„Je nepřijatelné, aby v tento čas a na tomto místě došlo k jakékoli konfrontaci. Ve spolupráci s policií a ministerstvem vnitra jsme připraveni shromáždění zrušit, respektive přesunout na jiné místo,“ dodal Bém.

Proti pochodu neonacistů protestuje také pražská Strana zelených. „Vyzýváme příslušné úřady, aby přiměly Mladé národní demokraty přesunout protest proti účasti České republiky na okupaci Iráku´ na jiné místo,“ uvedl v písemném prohlášení Petr Vilgus, člen krajské rady Strany zelených v Praze.

Vedení Prahy dříve tvrdilo, že nemohlo pochod zakázat. Demonstrace je nahlášená jako protest Mladých národních demokratů proti české účasti na okupaci Iráku. Její organizátor Erik Sedláček, jehož jméno je spojováno s neonacistickým hnutím, ji nahlásil už loni v prosinci.

Město ji tehdy zakázalo s ohledem na bezpečnost účastníků a narušení dopravy v centru. Organizátoři se bránili soudně, Praha prohrála.

František Bányai: Doufám, že k demonstraci neonacistů nedojde

Předseda Židovské obce František Bányai se domnívá, že město Praha má dostatek zákonných prostředků, kterými může demonstraci neonacistů v bývalém Židovském Městě zakázat.

Město tvrdí, že kvůli dřívějšímu rozhodnutí městského soudu ve sporu o zákaz demonstrace, která byla nahlášená jako protest proti účasti České republiky na okupaci Iráku, i když se za ní skrývali neonacisté, nemůže zakázat listopadový pochod neonacistů Židovským Městem. Máte stejný názor?

Poslali jsme za Židovskou obec magistrátu prohlášení, ve kterém doufáme, že nakonec představitelé města a státní správy najdou prostředky a účinné nástroje, jak neonacistické demonstraci zabránit.

Není soudní rozhodnutí v této kauze precedentní?

Četl jsem rozsudek a domnívám se, že je špatně interpretován. Městský soud pouze vrátil případ k dalšímu projednání.

Myslíte, že se magistrát na soudní spor špatně připravil?

Znovu říkám, podle mě jsou zákonné prostředky dostatečné, ale musejí se umět použít. A když soud vydá podobné rozhodnutí, je nutné si sednout a s kompetentními právníky probrat, kde je chyba.

Magistrát hlavního města už jednou podobnou situaci řešil. Před čtyřmi lety v lednu prošli neonacisté Maiselovou ulicí a magistrátní úředník pochod přímo na místě zakázal.

Ano je to jeden z možných scénářů, který město může použít i letos. Ale za čtyři roky se všechny zúčastněné strany dostatečně poučily. To tedy může v praxi znamenat, že situace může být mnohem vyhrocenější než na začátku roku 2003.

Pro opakování tohoto scénáře tedy nejste.

Pevně věřím, že neonacistická demonstrace bude zakázána.

 

Není to poprvé

Metropole už jednou zažila pochod neonacistů bývalým Židovským Městem v Josefově. Bylo to v lednu roku 2003 a průběh pochodu by se dal charakterizovat jako poklidný. Možná se magistrát bude chtít podobnou situací inspirovat, Židovská obec to ale nepovažuje za vhodné řešení.

Co se tehdy stalo? Několik desítek neonacistů, někteří v kuklách, se 11. ledna 2003 sešlo na náměstí Franze Kafky na pražském Starém Městě. Pochodem bývalou židovskou čtvrtí chtěli protestovat proti údajnému palestinskému holocaustu, který podle nich páchal izraelský stát. Poté, co jim úředník magistrátu oznámil, že akci zakazuje, její svolavatel Petr Kalinovský účastníkům oznámil, že demonstraci rozpouští.

Ve stejnou dobu se v blízké Maiselově ulici sešla asi stovka anarchistů, antifašistů a členů Židovské liberální unie, kteří chtěli pravicovým extremistům pochod znemožnit. Žádný konflikt se tehdy neodehrál a policie nemusela zasahovat.