Pravicoví extremisté nesmějí v sobotu 10. listopadu na den výročí protižidovského pogromu v nacistickém Německu pochodovat Prahou. Městský soud totižve čtvrtek 8. listopaduzamítl žaloby Mladých národních demokratů na rozhodnutí magistrátu, který jim zakázal poslední dvě trasy z celkem osmi nahlášených. Podle předsedkyně senátu Evy Pechová magistrát byť i nepřímými důkazy prokázal, že důvod shromáždění nahlášeného jako „protest proti české účasti na okupaci v Iráku“ je fiktivní.

Soud: Pochod vede k nesnášenlivosti

„Nyní je zapotřebí upřednostnit právo na ochranu osob pro jejich národnost, rasu a přesvědčení proti shromažďovacímu právu,“ zdůvodnila rozsudek soudkyně. Vycházela z rozsudku Nejvyššího správního soudu. Magistrát včera tvrdil, že zástupci sdružení Erik Sedláček a Patrik Vondrák jsou spojováni s neonacismem. Skutečný účel pochodu vede podle Pechové k nenávisti a nesnášenlivosti z důvodu rasy a náboženství.

Mladí národní demokraté těsně poté, co městský soud zamítl jejich žaloby, na svých internetových stránkách uvedli, že v sobotu pochodovat budou. Sejdou se mezi třetí a čtvrtou hodinou odpoledne v Břehové ulici, tedy v bývalé židovské čtvrti. Radikálové se dvěma žalobami včera u soudu domáhali, aby soud zrušil zákazy průvodů z Tychonovy ulice na Hradčanské náměstí a z Karlovy ulice přes Mariánské a Malé náměstí na Anenské náměstí. „Zákazy veškerých náhradních tras i dat průvodu chápeme jako přání magistrátu, abychom prošli původně ohlášenou trasou Břehová, Maiselova, U Starého hřbitova, Břehová, Maiselova, Široká, Žatecká, Platnéřská, náměstí Franze Kafky. Tomuto přání vyhovíme,“ uvedli radikálové na webu. Proti rozsudku sice mohou podat kasační stížnost, soud by ji už ale nestačil vyřídit.

Náměstek primátora Rudolf Blažek rozhodnutí soudu vítá. „Doufejme, že se to nebude opakovat vícekrát. Jsme připraveni společně s policií zabránit nelegálnímu pochodu neonacistů Prahou. Na místě budou také magistrátní úředníci, aby demonstraci rozpustili,“ řekl Blažek Deníku po soudním procesu.

Policie nasadí 1100 policistů, v terénu bude i 300 strážníků. „Nechceme žádnou válku v ulicích Prahy, prioritou je udržet klid a pořádek. Od bezpečnostních složek očekávám racionální přístup a přiměřenou reakci na možné situace,“ uvedl primátor Pavel Bém. Blažek nadále vidí problémy v zákonu o shromažďování. „Pro město jsou problematické lhůty,mátotiž jen tři dny na to, aby shromáždění zakázal,“ uvedl komplikaci Blažek s tím, že problém může nastat, když nějaké sdružení oznámí demonstraci v pátek večer třeba před vánočními svátky. V tom případě nemá úřad čas na to, aby ověřil účel shromáždění a stihl ho zakázat.