„Je to poprvé v historii České republiky, kdy jsou všechny služby pro pacienty na jednom místě,“ poznamenala vedoucí centra Eva Havrdová.

Lékařskou péči v centru najde na 3000 pacientů. Středisko bude sloužit také k výuce mediků a k výzkumu.

Původní prostory nevyhovovaly

Jak uvedl ředitel VFN Jan Bříza, demyelizační centrum dříve fungovalo v Kateřinské ulici. Kvůli rostoucímu počtu pacientů ale přestalo vyhovovat, a tak přesídlilo do nových prostor polikliniky. Rekonstrukce si vyžádala zhruba 19 milionů korun. Státní dotace činila 15 milionů, zbytek poskytla nemocnice, Nadační fond Impuls a dárci.

Roztroušenou sklerózou trpí v České republice asi čtrnáct tisíc osob. Nemoc postihuje nejčastěji lidi ve věku od dvaceti do čtyřiceti let.

Nemoc lze zmírnit

„Typický pacient vlastně neexistuje. U někoho se nemoc postupně zhoršuje tak, že nemůže chodit, jiný má zase prudké záchvaty, mezi nimiž je na tom relativně dobře,“ uvedla Eva Havrdová.

Roztroušenou sklerózu zatím nejde úplně vyléčit, ale potíže se dají díky včasnému nasezení léků zbrzdit.

Potvrzuje to i šestatřicetiletý fotograf Petr z Prahy. Toho, že není po zdravotní stránce úplně v pořádku, si všiml už jako patnáctiletý.

„Tehdy jsem ztrácel rovnováhu, začal zakopávat a měl problémy s viděním. Lékaři sice poměrně dlouho váhali, ale nakonec diagnózu potvrdili,“ říká. Dnes se pohybuje pomocí holí.

„Bývám často unavený a trápí mě slabost nohou. Přesto se snažím sporotovat. Občas lyžuju, jízda na kole už je obtížnější,“ přiznává.

V České republice poskytuje v současné době léčbu pacientům s roztroušenou sklerózou čtrnáct specializovaných center. Roční léčba jednoho nemocného si vyžádá přibližně od 250 000 do 400 000 korun.