Některé nemocnice po celé republice musejí v důsledku nedostatku personálu v době dovolených omezovat provoz i v klíčových odděleních, jako je interna nebo chirurgie. Podle zjištění Pražského deníku jsou na tom ty pražské lépe.

I tak standardně zavádějí prázdninový režim, který každoročně s určitými omezeními počítá. Důvodem je kromě dovolených doktorů a sester, na jejichž nedostatek si většina pražských nemocnic dlouhodobě stěžuje, také údržba nemocničních prostor.

O prázdninách se někde maluje 

Pohotovosti, chirurgická a interní oddělení běží podle nemocnic standardně, uzavřené nebo kapacitně omezené mohou být lůžkové části některých dalších oddělení nebo ambulance.

„Ano, v letních měsících dochází k mírnému omezení provozu, avšak jde o omezení krátkodobá. Důvodem je jak čerpání dovolených, tak i nutnost provedení údržbových a technických prací na vybraných pracovištích, jako je například malování či jiné úpravy interiéru. Omezení se může týkat jak ambulantní, tak lůžkové části," uvedla mluvčí motolské nemocnice Ludmila Šimáčková.

Odklady neakutních operací 

I když za sebe doktoři často v nemocnicích zaskakují, může se stát, že dojde u některých ambulancí k omezení ordinační doby nebo k přeobjednání pacientů během dovolených.

Dochází také k odkladům neakutních operací. „Omezili jsme plánované zákroky, aby si personál mohl vybrat dovolenou," potvrdila mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke.

Nemocnice krátkodobě omezují počet lůžek

Dovolené podle zástupců nemocnic lze zvládat bez toho, aby příliš utrpěla kvalita služeb. „Přes dovolené vám neodejde polovina nemocnice, lidé jezdí hodně třeba i na podzim nebo na jaře. Řeší se to klasicky manažersky, každý primář, přednosta a vrchní sestra musí zajistit, aby oddělení fungovalo," uvedl mluvčí nemocnice Na Bulovce Martin Šalek.

Vliv hraje i to, že v době prázdnin je spousta lidí mimo Prahu a úrazy řeší spíše spádové nemocnice v místě jejich pobytu. Neakutní vyšetření pak lidé často odkládají až na podzim. I tak se může stát, že si v létě lidé na ambulantní péči počkají déle.

Pacienti ať raději využijí polikliniky  

„Pacienty samozřejmě neodmítáme, ale doporučujeme, aby využívali poliklinik, protože u nás mají vždy přednost akutní případy," uvedl mluvčí Thomayerovy nemocnice Ondřej Macura.

Některé nemocnice omezily na vybraných odděleních počet lůžek. Jednou z nich je například Všeobecná fakultní nemocnice (VFN). „Je uzavřená lůžková část oddělení ORL, a to od 17. července do 14. srpna. Ambulance ale jede nonstop. Pokud by se objevil pacient k hospitalizaci, máme dohodu s Motolem a Vinohrady, že ho pošleme tam," uvedl mluvčí VFN Filip Brož s tím, že podobným případem je i kožní oddělení, které je uzavřeno celou druhou půlku července.

Omezení provozu 

Odtud případní pacienti zamíří do Střešovic a na Bulovku. K omezení lůžkových částí několika oddělení dojde nebo došlo i v Ústřední vojenské nemocnici. Do konce července bude uzavřena lůžková část urologického oddělení, akutní pacienty bude přijímat motolská nemocnice. Do konce srpna bude také střídavě uzavřena jedna ze dvou lůžkových stanic ortopedické kliniky.

„Zcela uzavřené není žádné pracoviště, vždy se jedná pouze o určitá omezení provozu," doplnila mluvčí ÚVN Jitka Zinke. A co pražské nemocnice přes léto nejčastěji řeší? Typické pro prázdninové měsíce jsou zejména dětské úrazy.

„Naše klinika dětské traumatologie a chirurgie má plno, hlavně kvůli různým trampolínám, koloběžkám a úrazům při sportu," uvedl Ondřej Macura z Thomayerovy nemocnice. Doplnil, že při extrémně vysokých teplotách, které Prahu zasáhly například loni, mají problémy zejména starší lidé a kardiaci.

Čtěte také: Snaha o změnu se cení. Důvody malého počtu zdravotních sester jsou ale jinde