„Záleží na schůzce, která proběhne 30. ledna s panem premiérem a Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ uvedl primátor k dalšímu postupu. Dodal, že nemocnice podle odhadů vyjde na 8,5 miliardy a město nepočítá s variantou, že by zařízení mělo financovat a stavět.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) minulý týden uvedl, že chce s Prahou o možnosti stavby nové nemocnice dále jednat, nemusí však podle něj být právě v Letňanech. Projekt kritizoval Středočeský kraj, podle jeho hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) ohrozí krajské nemocnice.

Bulovka nevyhovuje

Podle primátora Hřiba by nová nemocnice mohla nahradit Nemocnici Na Bulovce, která kvůli rozdělení na více pavilonů a umístění v kopci nevyhovuje požadavkům moderní péče. Nemocnici provozuje ministerstvo, město vlastní dvě třetiny areálu. Podle Hřiba se ekonomicky nevyplatí do nevyhovujícího areálu investovat značné prostředky, které kvůli špatnému stavu vyžaduje.

V minulosti se v Praze opakovaně mluvilo o vzniku tzv. metropolitní nemocnice, kterou by provozovalo město. To na rozdíl od jiných krajů žádnou nemocnici nemá, pouze Praha 1 s finančním přispěním magistrátu provozuje Nemocnici Na Františku.

O možnosti postavit v Letňanech „úřednické městečko“ mluví premiér Babiš delší dobu. Bylo by to podle něj ekonomicky výhodné ve srovnání se současným stavem, kdy ministerstva sídlí v různých palácích v centru města a další prostory si pronajímají. Pozemky v Letňanech, o které by měl stát podle Babiše zájem, mají celkovou rozlohu 354 tisíc metrů čtverečních. V listopadu premiér uvedl, že v letňanském komplexu by mohlo být více než 10 tisíc zaměstnanců a výstavba by stála deset miliard korun.