Méně administrativy, levnější nákupy a efektivnější koordinace. Nové metropolitní konsorcium sdruží poskytovatele zdravotních služeb. Zřizovací listinu včera schválili pražští radní.

Příspěvková organizace magistrátu má za úkol především řešení miliardových nákupů materiálu a jeho následnou distribuci menším provozovatelům. Ti by měli výrazně ušetřit.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) cestuje v MHD s rouškou, jak nařídil všem.
Primátor žádá o pomoc. Lůžka v pražských nemocnicích brzy nemusí stačit

„Organizace vše vysoutěží, jednotliví provozovatelé budou mít materiál za nižší částky. Bude se šetřit hned dvakrát - na administrativě veřejných zakázek a při nákupu,“ plánuje radní Milena Johnová (Praha sobě).

Podle zastupitelky se díky silnější vyjednávací pozici podaří dohodnout lepší ceny také u zdravotních pojišťoven. Kalkulaci úspor však město zatím nemá.

Připravují se smlouvy

Nejprve se pod konsorcium sdruží služby, které poskytuje magistrát, tedy příspěvkové organizace jako jsou Nemocnice Na Františku, Městská poliklinika Praha či záchranka. Pak budou následovat zdravotnické neziskovky a organizace městských částí. „Je zapotřebí podpořit instituce, jež netvoří zisk a jsou zřizovány za účelem služeb pro Pražany,“ zdůrazňuje Johnová.

Městská nemocnice následné péče (MNNP) ve Vysočanech.
V Městské nemocnici následné péče pokračuje rekonstrukce za desítky milionů

Služby konsorcia dle jejího mínění v budoucnu mohou využívat například Léčebna dlouhodobě nemocných Chittussiho, Gerontologické centrum v Praze 8, Poliklinika Prosek, Sociální a ošetřovatelské služby Praha 8 či Léčebna dlouhodobě nemocných Vršovice.

Město plánuje podepsat s jednotlivými poskytovateli dvoustranné smlouvy. „S některými částmi je máme zatím neformálně potvrzené. S ostatními povedeme diskusi, jakmile budeme mít koncept schválený zastupitelstvem,“ líčí Johnová s dovětkem, že navrhovaný model by zastupitelé měli probrat ve čtvrtek.

Prázdná skořápka

Konsorcium již právně existuje, nicméně je třeba změnit jeho účel. Podle původního plánu se měla převést Nemocnice Na Františku, kterou má pod sebou jednička, pod patronát magistrátu. Tento plán ztroskotal poté, co v lednu převzal otěže na radnici Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Nemocnice Na Františku je připravená na pacienty s koronavirem.
Nemocnice Na Františku přijala pacienty s koronavirem. Zdravotníci spí v hotelu

Magistrát ale převod již připravil a v minulém roce vytvořil organizaci s názvem Metropolitní Nemocnice Na Františku. Ta sice funguje, ale jde doslova o prázdnou skořápku.

„Navrhujeme, aby se transformovala do podoby servisní organizace, která by pomáhala ostatním poskytovatelům,“ vysvětluje Johnová. Tento právní subjekt se přejmenuje na Metropolitní zdravotnické konsorcium a dostane svou novou funkci na adrese U Mrázovky 15.

Nemocnice Na Františku.
Nová rehabilitace v Nemocnici Na Františku. Čeká se na zdravotní pojišťovny