Fakultní nemocnice Bulovka funguje už několik měsíců ve standardním režimu a termíny plánovaných operací průběžně zkracuje. Čekací doby se brzy mohou přiblížit lhůtám před začátkem pandemie.

„Na některé úkony se stále čeká kvůli pandemii o něco déle. Je to ale individuální podle oborů a typu zákroku. Někteří pacienti se rozhodli plánované zákroky podstoupit v soukromých zdravotnických zařízeních, jiní si s ohledem na vysoce specializovanou péči raději počkají na zákrok v naší nemocnici,“ sdělil vedoucí komunikace Bulovky Filip Řepa, podle kterého se preferované delší čekání typicky týká například ortopedických operací.

Menší městská Nemocnice Na Františku se vrací do standardního provozu postupně a prázdniny ještě částečně věnuje údržbě a úklidu. „Od září již budeme fungovat v plném provozu, včetně operativy. Samozřejmě se snažíme větší prodlevu v oblasti plánovaných zákroků co nejvíce eliminovat,“ uvedla mluvčí Lucie Krausová.

Akutních zánětů žlučníku je o třetinu více

Obě pražské nemocnice potvrzují, že si epidemie a slabší docházka pacientů během její eskalace vybírají daň v podobě zdravotních problémů. „Daleko více operujeme například akutní záněty žlučníku, kde jsme zaznamenali nárůst přibližně o třetinu, dále pokročilejší formy rakoviny tlustého střeva, kde se zvýšila akutní operativa o zhruba desetinu, a také pokročilejší formy rakoviny prsu,“ shrnula Krausová. Bulovka v této souvislosti označila za největší problém prevenci onkologických nemocí.

Počty pacientů s koronavirem v pražských nemocnicích stagnují. Na Bulovce mají dva, Na Františku žádného.

Také ve Středočeském kraji dělají zdravotníci, co mohou, avšak přesto pro pacienty čekající na plánovanou operaci často nemají příznivé zprávy. Potvrdila to například Petra Horáková z hořovické nemocnice.

„V době kritické situace související se šířením onemocnění covid-19 jsme museli omezit a případně i úplně zrušit všechny plánované operační výkony. Tím se čekací doby na některá vyšetření velmi prodloužily,“ konstatovala s tím, že operace, které byly v této době odloženy, se nemocnice snaží odbavit co nejdříve, operační sály jsou vytíženy na maximum.

Čekací doba na ortopedii je rok a půl

„Přesto nepředpokládáme, že se nám někdy podaří tento časový deficit dohnat například v případě ortopedických výkonů. Čekací doba na ortopedii byla již před pandemií často i jeden rok. Nyní je čekací doba na operaci i rok a půl a vzhledem ke zvyšujícímu se počtu pacientů, kteří si vybrali naši nemocnici pro operační výkon, nepředpokládáme, že by se výrazně zkrátila,“ shrnula situaci bez falešných slibů.

Že právě ortopedické operace včetně kupříkladu endoprotézy kyčelního kloubu představují největší problém z hlediska čekací doby, potvrdila také Hana Kopalová z Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi. Čekání na operace je tam otázka několika měsíců, přičemž dohnat zpoždění se zatím nepodařilo.

V Rakovníku stačí dva týdny

Ne všude však k počítání čekacích dob na operace potřebují celoroční kalendář. Ukazují to slova primáře chirurgického oddělení Masarykovy nemocnice v Rakovníku Oldřicha Kronicha. „Čekací doba je u nás minimální - do dvou týdnů je možno pacienta kompletně připravit k operačnímu řešení,“ sdělil primář Deníku.

Poznamenal, že i rakovnická nemocnice zahájila plánované operace ihned po uvolnění vládních opatření a zájem je velký nicméně jako každoročně přes letní měsíce zájem o plánované operace opadá: pacienti chtějí vše řešit spíše až od poloviny září. „Bohužel se na typu operací projevil lockdown tím, že pacienti přicházejí s horšími operačními nálezy,“ posteskl si.

Oblastní nemocnice v Příbrami očekává, že zpoždění v operativě dožene do konce roku. V Oblastní nemocnici v Kolíně tomu pak podle svých slov dávají měsíce.