„Ahoj, jmenuji se Radek, jsem zdravotník ve FN Motol v Praze. V kontaktu s pozitivním na covid jsem byl téměř bez ochranných pomůcek a žádný suspektní (podezřelý) ani pozitivní covid jsem nechytil. Očkovat se nenechám… Všem pevné nervy a držme všeci spolu,“ uvedl na konci roku muž vystupující pod pseudonymem Radek Máca ve facebookové skupině sdružující „odmítače“ vakcíny.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE.

Příspěvek se na sociální síti rychle rozšířil, později se dotyčný zdravotník pochlubil, že s „velkou nechutí musel být naočkován“ a s použitím expresivního výrazu dodal: „Co se dá dělat, čert to vem. Neměl jsem být zdravotník, pak bych se vys*** na celé očkování.“

Ačkoliv posléze uživatel Radek Máca svá tvrzení korigoval s tím, že v práci vždy nosil roušku nebo respirátor a že nepracoval na speciální covidové jednotce a že už vakcínu stejně dostal a žádal o smazání inkriminovaného příspěvku, jeho vyjádření lidé zkopírovali a zaznamenalo (nejspíš i díky upozornění občanů) ho také vedení největšího zdravotnického zařízení v Česku.

Očkování proti covidu. Ilustrační snímek
Očkování proti koronaviru: Kdy a kde se přihlásit, co za komplikace hrozí

Motolská nemocnice se od – nyní už bývalého – zaměstnance distancovala a k 31. 12. 2020 mu po jednání personální náměstkyně Jindřišky Feldmanové s vrchní sestrou kliniky, kde mladý muž pracoval, byl ukončen pracovní poměr. O případu jako první informoval Deník N.

Pavlína Danková, mluvčí FN Motol, z pochopitelných důvodů odmítla sdělit Pražskému deníku konkrétní údaje, ale uvedla, že příspěvek na sociálních sítích nebyl důvodem k „vyhazovu“. Pražská nemocnice podle Dankové nezakazuje ani neudílí pokyny pro vyjádřování se na tomto typu médií.

„Bolševické“ praktiky či „šokující“ jednání

„Při vyjadřování se pro veřejné sdělovací prostředky je zaměstnanec FN Motol vázán pracovním řádem nemocnice, ze kterého mj. vyplývá, že musí dbát, aby nedošlo k neoprávněnému zásahu do dobré pověsti nemocnice či k poškození oprávněných zájmů nemocnice,“ doplnila Ludmila Šimáčková, vedoucí oddělení marketingu a PR.

Minimum nežádoucích účinků
Proti nemoci covid-19 bylo do pondělního večera v celém Česku bylo podle exministra zdravotnictví a premiérova poradce Romana Prymuly očkováno asi 15 000 lidí. On sám jako lékař dostane vakcínu 7. ledna. Nežádoucí účinky vakcíny nahlásilo zatím sedm lidí, uvedla Česká televize s odkazem na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Zdroj: ČTK

Jako hlavní problém celé kauzy se tedy jeví fakt, že zdravotník se veřejně přiznal, že nedodržuje platná nemocniční hygienická opatření – ta jsou důležitá bez ohledu na šíření virózy covid-19. Podle Šimáčkové totiž všichni zaměstnanci FN Motol mají dostatek ochranných pomůcek: „Především je v našem zájmu, aby byli zdravotníci při výkonu práce a pacienti hospitalizovaní v naší nemocnici před různými typy nákaz chráněni.“

Nepřekvapí, že veřejnost se v reakcích na tento případ opět rozdělila na dva tábory. Na jedné straně jsou lidé, kteří se snaží vládní restrikce související s koronavirovou nákazou dodržovat a chránit se před virem SARS-CoV-2 a považují takové jednání zdravotníků za „šokující“, druzí pak managment nemocnice v Motole obviňují z „bolševických“ praktik a zlobí se, že jsou zdravotníci „nuceni“ nechat si píchnout očkovací sérum.

Pacientka Nikola Horešová podostupuje očkování ve Fakultní nemocnici v Motole.
V Motole očkovali proti covidu první pacienty. Díky vakcíně budou „normálně“ žít

Některým diskutujícím rovněž vadí, že sám ředitel Miloslav Ludvík (ČSSD), jenž kandidoval v senátních volbách v barvách ANO, v minulosti situaci s onemocněním covid-19 „zlehčoval“. 

K očkování nikoho nenutíme, tvrdí FN Motol

Tiskové oddělení FN Motol však odmítá, že by bylo očkování povinné a že by snad Radek „Máca“ byl za svůj odmítavý postoj potrestán. Podání vakcíny proti covid-19 je v motolské nemocnice dobrovolné. „Určitě nikoho nenutíme a nehrozíme žádným postihem,“ zdůraznila Šimáčková. Chirurg Pavel Pavko, který se v Motole veřejně nechal naočkovat jako vůbec první, na veřejnost apeloval prohlášením, že nerozumí těm, kdo vakcínu odmítají.

Podle dřívejšího Ludvíkova vyjádření byly po první zavážce v Motole připraveny necelé dva tisíce vakcín. A poptávka zatím výrazně převažuje nabídku. Injekci už dostali zaměstnanci na vybraných pracovištích i někteří pacienti v léčebné dlouhodobě nemocných nebo po transplantaci plic. Ze zdravotníků by obecně měli mít přednost ti z rizikových oddělení, pokud už se koronavirem nakazili, mohou v první fázi počkat.