Fakultní Thomayerova nemocnice už nemá žádné volné lůžko. S nemocí covid-19 se zde léčí 220 pacientů, což je nejvíce od vypuknutí pandemie. „Situace se mění z hodiny na hodinu. Kapacita je úplně vyčerpaná jsme opravdu na stropě. Je to opravdu hodně zlé,“ popsal mluvčí Petr Sulek.

Hodí se každá ruka

„Každé lůžko, které se uvolní, je vzápětí hned obsazené. Pacienty v akutním stavu přijímáme, ale musíme velice bedlivě zvažovat každé volné lůžko, které se naskytne,“ řekl Sulek.

Aktuálně nemocnice shání hlavně záchranáře a všeobecné sestry, těch má ale nedostatek dlouhodobě. „Hodí se každá volná ruku. Pracovní povinnost by nám velice pomohla,“ soudí mluvčí.

Pražským nemocnicím by totiž mohli pomoci se zvládáním zdravotní péče ambulantní lékaři. Uložení pracovní povinnosti spočívá v kompetenci primátora. „Po dohodě s radní pro zdravotnictví Milenou Johnovou magistrát osloví nemocnice v Praze s dotazem na jejich potřeby doplnění lékařů konkrétních odborností. Další postup probereme s profesními organizacemi lékařů tak abychom snížili dopady na necovidovou péči,“ sdělil Pražskému deníku primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Personální situace v Thomayerově nemocnici se však lepší díky očkování. Ve čtvrtek bylo v domácí izolaci 25 zdravotníků, z nichž někteří jsou v dlouhodobé pracovní neschopnosti i kvůli jiným onemocněním. „Bývaly však dny, kdy jsme jich měli v karanténě až 150. Na číslech vidíme, že očkování velice dobře zafungovalo,“ říká Sulek s tím, že první dávku dostali téměř všichni zdravotníci, druhá se začala podávat před dvěma týdny.

Oddělení jsou plná

Všeobecná fakultní nemocnici hlásí posledních 12 volných standardních lůžek s kyslíkem. Lůžka s umělou plicní ventilací jsou pak volná čtyři, stejně tak na ARO-JIP.

V Motole se s covidem léčí 176 lidí, přičemž těžký průběh jich má 56. „Lůžek na JIP a ARO jsou volné už jen jednotky, mění se to každou hodinu. Pacienty přijímáme, odmítnutí neakutního pacienta je možné jen z kapacitních důvodů, ale vše předem hlásíme záchrankám,“ řekla mluvčí Pavlína Danková.

Plná oddělení hlásí i Bulovka. „Stavy se mění, někteří pacienti jsou propuštěni, či umírají nebo jsou přemístěni na necovidová lůžka, pokud již nejsou pozitivní na covid-19,“ prozradil mluvčí nemocnice Šimon Štefanides.

V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) je situace o něco lepší. Počty hospitalizovaných se pohybují okolo 90 pacientů. Problémy s nedostatkem lékařů a sester v ÚVN nemají.

„Aktuálně například absolvují instrumentářky adaptační proces k poskytování intenzivní péče. Zvládáme vše i díky personální podpoře ze strany armády. Je třeba si uvědomit, že současně s péčí o pacienty s onemocněním covid-19 taktéž poskytujeme akutní a neodkladnou péči ostatním pacientům, zajišťujeme PCR testování a antigenní testování, denně otestujeme buď PCR nebo antigenními testy na 1100 osob, zabezpečujeme očkování veřejnosti i armády, denně ÚVN naočkuje zhruba 500 osob. Všechny tyto činnosti jsou náročné na zajištění odborným personálem i administrativou," prozradila mluvčí Jitka Zinke.