Nemocniční kapacity jsou nyní vytížené na maximum. Zdravotnická zařízení zároveň musí minimalizovat riziko nakažení personálu a pacientů. Nakolik se vám daří plnit a „skloubit“ tyto úkoly?
Děláme maximum a máme připraveny krizové plány. Bohužel je složité zamezit veškerým kontaktům a ubránit nemocnici před nákazou. Přestože se nám to donedávna dařilo, nevyhne se to asi nikomu. I náš personál už čelí nákaze. V tomto počtu pozitivních v Praze se prostě nedá již zabránit rozšíření. Přesto neustále zpřísňujeme opatření, aby se podařilo nákazu eliminovat.
Co třeba v tom směru činíte?
Pacient s negativním testem může být za čtyři dny pozitivní. Proto se nové lidi snažíme izolovat na několik dní, abychom snížili riziko nákazy ostatních. Pevně věřím, že v příštích dnech již nepřekročí počet covid pozitivních pacientů dvacítku. Není ale možné oddělit personál od sociálních kontaktů a přenos covid-19 z rodiny na zdravotníky je teď velmi častý. Nakažlivost této virové infekce je extrémní. Nejen kvůli momentálně napjatým kapacitám oslovujeme zdravotní personál, který by rozšířil naše řady.
Potřebujete hlavně sestry?
Jde především o zdravotní sestry a sanitáře. Snažíme se dělat spoustu změn a to vyžaduje větší počet personálu a na stávající to klade větší nároky.
Jste v tomto ohledu platově konkurenceschopní oproti státním či soukromým nemocnicím?
Myslíme si, že určitě. V posledních dnech se nám podařilo přijmout jak sestry všeobecné, tak i rehabilitační, to mi dělá velkou radost. Vzhledem k situaci s koronavirem se totiž pohyb personálu mezi zařízeními téměř zastavil.
Pociťujete kvůli pandemii také zvýšený finanční tlak?
Je škoda, že menší a regionální nemocnice nedostaly od vlády včasnou finanční pomoc v odpovídající výši, abychom z těchto peněz mohli sanovat rostoucí nákla-dy v okamžiku, kdy vznikly. Kompenzační vyhláška sice určitou náhradu ušlého zisku řeší, ale z velké části až při vyúčtování příští rok, a výše náhrad nereflektuje u následné péče složitost situace a reálné náklady nemocnic v době pandemie. Jsem velmi rád, že se podařilo alespoň zrealizovat dotaci na platy zaměstnanců, kteří pomáhali v první vlně pandemie. Bohužel na zaslouženou odměnu museli čekat od března do listopadu.
Nemocnice kvůli pandemii omezují péči. Vnímáte tuto situaci jako rizikovou v dlouhodobější perspektivě?
Chápu nutnost řešit aktuální situaci a pandemii prioritně. Přesto je realitou, že mimo covid-19 umírá pořád více lidí na jiné choroby a je nutné zajistit i tyto pacienty. Nevěnovat se dlouhodobě prevenci je také velmi krátkozraké, i když ji lze krátkodobě omezit. Následky to ovšem bude mít určitě.
Jak se pandemie projevuje v preventivní či diagnostické ambulantní péči?
Bohužel se omezují prevence, plánované výkony a včasná diagnostika. Pokud tato situace bude přetrvávat, je zde velké riziko ovlivnění stability systému z důvodu jeho dalšího přetížení nahromaděním těchto věcí.
Řídil jste i komerční nemocnici. Jsou v něčem jedinečné ty církevní?
Práci pro církevní nemocnici jsem si vybral právě proto, že zde spatřuji velké propojení. Například řád sester sv. Kříže má ve svém charismatu péči o staré a nemocné, a proto jsem moc rád, že i v naší nemocnici pracují řádové sestry. Velmi dobře doplňují náš personál a často jsou pro nás i motivací.
Kde vidíte místo nemocnice Žižkov v rámci pražského zdravotnictví?
V centrální části Prahy je stále větší nedostatek lůžek následné a rehabilitační péče, a to nutí pacienty přesouvat se mimo Prahu, kde je bohužel problém s dopravní dostupností pro příbuzné pa-cientů a klesá frekvence sociálních kontaktů. Proto považuji možnost dojet k nemocnici MHD za velkou výhodu. Jako církevní nemocnice s rodinnou atmosférou nabízíme alternativu k velkým fakultním nemocnicím.