Screening je důležitý

Na mamografické vyšetření prsu ve screeningovém programu, které dokáže chorobu odhalit, se ale dostaví jen čtyřicet procent českých žen. Včasný záchyt rakoviny prsu dává pacientkám až devadesátiprocentní naději na uzdravení.

„Za tři roky vyšetření podstoupilo 785 tisíc pacientek a u 3770 z nich se rakovina potvrdila. V Británii a Švédsku, kde má mamografie dlouholetou tradici a ženy jsou na ni zvány dopisem, dosahuje účast až osmdeseáti procent,“ uvedl člen komise ministerstva zdravotnictví pro screening nádoru prsu a přednosta Radiologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Jan Daneš.

Zdravotní pojišťovny hradí mamografii jen ženám od 45 do 69 let, a to vždy jednou za dva roky. Ostatní si musejí vyšetření, které vyjde na 600 korun, zaplatit ze svého.

Pojišťovna rozešle pozvánky

S novinkou letos přišla Všeobecná zdravotní pojišťovna, která chce ženy přimět k tomu, aby návštěvu lékaře nezanedbávaly. „Na každou ženu chceme apelovat prostřednictvím dopisu, který jí přijde do poštovní schránky. Seniorkám do 74 let vyšetření zaplatíme,“ sdělil ředitel úseku zdravotní péče VZP Dalibor Štambera.

Vyšetření mohou ženy podstoupit v 59 specializovaných zdravotnických zařízeních po celé České republice. Sedm z nich je přímo v Praze. Z každých 100 tisíc obyvatelek onemocní ročně zhruba 70 čtyřicetiletých, 150 padesátiletých a 250 šedesátiletých žen.

Podle světové zdravotnické organizace rakovina prsu zabíjí ročně na celém světě půl milionu lidí. Lékaři diagnostikují 1,2 milionu nových případů.