A tak se slávu rozhodla vyměnit za něco smysluplnějšího.

„Začala jsem ještě při basketu pracovat jako dobrovolná osobní asistentka, pomáhala jsem jedné vozíčkářce z Jedličkova ústavu. Vyzkoušela jsem si i roli pracovní konzultantky. Bohužel mé úspěchy v nacházení práce klientům a můj aktivní přístup rušil zajeté koleje…"

Na popud samotných handicapovaných, o které se starala, se proto rozhodla jít vlastní cestou. A to byl jen krůček od vzniku sdružení Vlastní cestou…

Už dvanáct let tak neziskovka vyhledává, školí a následně koordinuje dobrovolníky i osobní asistenty na volnočasové aktivity lidí s handicapem.

Sportovní akce

A jelikož má Jana jako bývalá basketbalistka a zároveň studentka oboru Tělesná výchova lidí se specifickými potřebami stále blízko ke sportu, začala vymýšlet sportovní akce a zapojovat do nich i handicapované.

„Jsme taková parta fajn přátel, ve které se stírá, kdo má a kdo nemá postižení," říká Jana, která se dala dohromady před časem s LYCEEM speciální praktickou školou na Břevnově.

„Když jsem pracovala jako družinářka na základní škole, všimla jsem si, že se naše děti potkávají v jídelně s dětmi s handicapem z LYCEA. Díky besídce, kterou jsem s našimi dětmi pro děti z LYCEA uspořádala, se děti navzájem poznaly. A od té doby už se nestávalo, že by děti ze základky koukaly na ty druhé stylem: Proč se tak divně kývají a hýbají? A proč tak divně jí?"

Pomoc pro omezený počet

Díky tomu se Jana seznámila s osmnáctiletou Janičkou, studentkou LYCEA s lehkým mentálním postižením, která chodí s Vlastní cestou pravidelně plavat.

„Už jsem byla i na horolezecké stěně, tam to bylo také dobré. A také bych si ráda zahrála stolní tenis," prozradila své přání Janička, která má za sebou pracovní zkušenosti z kavárny, kam by ráda nastoupila po škole.

„To nebude problém, Jani, už jsem na to sehnala stůl," potěšila dobrou zprávou Janičku při našem společném setkání Jana. Ta se jako mraveneček snaží postupně shánět nejen sportovní vybavení, ale průběžně i dobrovolníky. Ne všechno se ale dá dělat jen s nadšením a pílí.

„Před dvěma lety jsme bohužel vypadli z dotačního řízení. Nechceme se totiž podřídit tlaku na kvantitu, chceme pomáhat omezenému počtu lidí s postižením, abychom dosáhli individuální péče," říká Jana. V minulosti hospodařila v průběhu roku i s milionem korun.

„Umím si ale poradit i s tou nulou za poslední dva roky, ale není to ideální," směje se Jana, která musela postupně propouštět zaměstnance. Ti nejvytrvalejší jí však pomáhají i nyní. Ve volných chvílích.

Práce lektorky

A zatímco pracovníky musela Jana propustit, klientům nadále hledá aktivně práci. Díky neziskovce se tak například nevidomá sedmatřicetiletá Evička dostala k lektorské činnosti. „Evička v rámci firemního dne přednášela zaměstnancům mobilní společnosti, jak se mají chovat k nevidomým, jak jim pomoci."

Během seminářů a workshopů, které Evička pořádá, učí zájemce komunikovat s nevidomým, ukazuje jim kompenzační pomůcky, ale odpovídá i na otázky na tělo.

„Nikdy jsem neměla problém mluvit o svém handicapu. Naopak někteří zdraví lidé mají problém se zeptat. Bojí se. A přitom by kolikrát rádi pomohli, ale nevědí jak," vysvětluje Evička, která dodává, že zrakově postiženým vždycky udělá radost, když si na ně někdo najde čas.

„Je třeba skvělé, když si se mnou někdo sedne ráno na autobus a jede na výlet. Anebo když mi dotyčný nabídne práci lektorky, a já díky tomu mohu předávat své zkušenosti."

Vlastní cestou ve zkratce

- Vlastní cestou je nezisková organizace, která vznikla v roce 2002 jako dlouhodobý projekt, jehož posláním je zapojování lidí se zdravotním postižením do společnosti.

- Organizace vznikla na podnět několika klientů s tělesným postižením pohybujících se na vozíku. Hlavní motivací k založení sdružení bylo zjištění, že chybí dostatek osobních asistentů a dobrovolníků, kteří by těmto lidem pomáhali asistovat.

- Kvůli tomu, že poslední dva roky neziskovka nedostala od státu na provoz žádné peníze, se momentálně o chod sdružení starají tři nezaměstnané maminky jako dobrovolnice, další dobrovolníci pomáhají s projekty.

- Provoz kanceláře a další agendu platí Vlastní cestou díky drobným dárcům, sponzorům či výtěžku z benefičních akcí.

- Chcete pomoci? V Beach Areně na Strahově se koná 26. ledna od 10.30 benefiční akce, kde dostanou sportovci s postižením i bez něj příležitost rozhýbat svá těla ztuhlá zimou a popovídat si osobně s předními českými sportovci. Vyvrcholením benefice bude bohatá tombola.