Do 260 pražských restaurací, barů a hospod vyrazili během prvních šesti měsíců letošního roku kontroloři pražské hygieny. Zajímalo je, jak se dodržuje takzvaný protikuřácký zákon. „Závady byly zjištěny v 50 případech,“ konstatovala ředitelka odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání Zdeňka Shumová. 

Prohřešky se týkaly administrativy, kdy v podnicích chyběla značka upozorňující na zákaz kouření, případně upozornění na zákaz prodeje alkoholu a tabákových výrobků lidem mladším 18 let, tak samotného kouření v lokálech. V několika případech pochybila i obsluha, která kuřáky nevyzvala k tomu, aby cigaretu uhasili, nebo odešli. 

Pokuta pro kuřáka je až pět tisíc

„Došlo k udělení 15 sankcí v celkové výši 62 000,“ shrnula výsledek razií Shumová. Sedm pokut padlo čistě za porušení protikuřáckého zákona. „Dalších osm pokut v celkové výši 51 tisíc korun provozovatelé dostali za více přestupků, které se týkaly nejen ‚protikuřáckého‘ zákona, ale i zákona o ochraně veřejného zdraví. V těchto případech byly zjištěny nedostatky v provozní a osobní hygieně, křížení činností a podobně,“ doplnila mluvčí hygieniků. 

Odhalených prohřešků tak oproti loňsku přibylo. Za celý minulý rok zavítali kontroloři do 632 podniků, kde zjistili 48 pochybení. 

Za zapálení cigarety v místě, kde je to zakázáno, hrozí kuřákovi pokuta až pět tisíc korun. Desetinásobně vyšší postih může dostat provozovatel restaurace, který kuřáka nevyzve, aby cigaretu uhasil, nebo odešel. 

Pokuty padaly nejčastěji v Praze 5

close Kouření v Praze. Tabulka. info Zdroj: Redakce zoom_in Kromě hygieniků dohlížejí na dodržování zákazu kouření, a to nejenom v restauracích, městští policisté. Do barů a hospod však vyrážejí zpravidla, jen pokud obdrží oznámení od občanů, že je na konkrétním místě nařízení porušováno, nebo pokud je přivolá obsluha.

„Povinností provozovatelů těchto zařízení je zajistit dodržování tohoto zákona. V případě, že je to nad jejich síly, volají na pomoc právě strážníky,“ potvrdila mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

Kromě restaurací si kuřáci nesmějí zapálit ani na nástupištích, v přístřešku MHD, na dětském hřišti či v trojské zoo. 

„Za prvních sedm měsíců letošního roku městská policie v Praze odhalila téměř sedm tisíc přestupků v souvislosti s takzvaným tabákovým zákonem,“ informovala Seifertová. Nejčastěji si lidé zapálili i přes zákaz v Praze 5, 13 (Nové Butovice a Stodůlky) a Praze 14 (Hloubětín a Černý Most). 

Velkou část přestupků odhalili i strážníci Hlídkového útvaru, kteří dohlížejí na pořádek v prostředcích MHD napříč metropolí.