„Budu iniciovat vytvoření vyhlášky, která by řešila problém průvodců. Cizinci, kteří po Praze provázejí, sice předstírají, že nabízí službu zadarmo, od lidí si ale pravděpodobně nechávají zaplatit. Navíc jim ne vždy poskytují správné informace," řekla Janderová.

Čtěte také: Průvodci dostali přidáno, nejvíc za exotiku

Sdružení vadí, že průvodci neprochází školením 

Podnět kontrolnímu výboru již zaslalo Sdružení průvodců, podle kterého turisty provádí řada průvodců bez znalosti českého jazyka i historie, kterou ve svých komentářích zkreslují. Sdružení vadí i to, že průvodci neprochází žádným školením a nemusí mít průvodcovský průkaz.

„Například ve Španělsku probíhají nábory na sezónní průvodce v Praze…, je totiž všeobecně známo, že kontroly u nás neexistují," píší zástupci sdružení magistrátu. Průvodci by podle něj měli být registrováni a být zaregistrováni například na živnostenském úřadě.

Znění vyhlášky by sestavovali magistrátní úředníci 

Zda vyhláška vznikne, zatím není jasné. Janderová chce podle svých slov problematiku řešit kromě kontrolního výboru rovněž na zasedání legislativního výboru. Znění vyhlášky by pak sestavovali magistrátní úředníci a kromě například zmíněných výborů by ji muselo projednat i vedení Prahy a připomínky by pak vznášely mimo jiné i dotčené městské části.

Zastupitel Ivan Hrůza (KSČM) na jednání kontrolního výboru uvedl, že by Praha mohla iniciovat změnu zákona. „Praha může iniciovat v Parlamentu změnu právní úpravy, týká se to živnostenského zákona. Můžeme pro to ledascos udělat i mimo úroveň hlavního města. KSČM to bude řešit i po své linii na parlamentní úrovni," řekl. Podle Janderové se na parlamentní úroveň téma již kdysi dostalo. „Ale nějaká lobby to zastavila," řekla.

Praha se s problémem potýká delší dobu

Zastupitel Patrik Nacher (ANO) upozornil, že studovaní lidé nemají šanci v této oblasti získat práci, neboť nekvalifikovaní turisté nabízí mnohem nižší ceny. "Například ve Vídni je to kontrolované velmi výrazně a je to kontrolováno přímo úředníky z živnostenského odboru. Jsem proti regulaci a absurdní kontrole, ale na druhou stranu je třeba to mít alespoň elementárně pod kontrolou," řekl. Členové výboru se shodli, že se v Praze v případě nabídek Free Tours zřejmě jedná o formu šedé ekonomiky.

Praha se potýká s necertifikovanými průvodci delší dobu. Novelou živnostenského zákona byla průvodcovská činnost před lety přeřazena z živnosti vázané na živnost ohlašovací volnou. V důsledku toho ji bez splnění povinností daných zákonem může bez omezení a rizika postihu vykonávat víceméně každý. Podle dřívějšího vyjádření Asociace průvodců by jich mohlo být až 40 procent.

Čtěte také: V michelinském průvodci jsou už čtyři pražské restaurace. Nově karlínská Eska