VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některé školky přijaly dvouleté děti, jinam se nedostaly ani tříleté

Na přelomu května a června vyhodnotily pražské mateřské školy zápisy. Školky na okrajích Prahy jsou přeplněné, naopak v centru města si mohou dovolit přijmout i dvouleté děti.

12.6.2018
SDÍLEJ:

MŠ Pod Lipkami - 2. třída předškoláci, zleva učitelky Vladislava Němcová (zástupkyně ředitelky) a Irena Bartošová.Foto: Archiv VLP / Šťastný Vladimír

Situace s volnými místy v mateřských školách se liší nejen v jednotlivých městských částech, ale i jejich čtvrtích. Zatímco někde bez problémů přijali i děti, kterým budou tři roky až v průběhu školního roku, jinde se nedostaly ani o rok starší. To je případ například Prahy 9. Městská část momentálně nemá místa pro všechny děti, kterým budou do konce srpna tři roky.

"Pořadí přijatých dětí se určuje podle data narození sestupně od nejstaršího k nejmladšímu. Předpokládáme, že do 1. září se převážná část tříletých do školek dostane," sdělil radní Prahy 9 pro školství Zdeněk Davídek. Část míst se může uvolnit kvůli duplicitním přihláškám, případně kvůli přestěhování rodin. Za posledních pět let devítka zvýšila kapacitu školek o třetinu, přesto to nestačí. Důvodem je dynamický nárůst bytové výstavby v této městské části.

Soud o areál mateřské školy

Podobná situace panuje i v Praze 15, ani zde nejsou místa pro všechny tříleté děti, přestože radnice podle mluvčí Karolíny Skrčené kapacitu neustále navyšuje. Převis poptávky nad nabídkou je i v páté městské části. Pod čarou zůstalo asi 50 dětí. "Hledáme řešení v blízkých mateřských školách," uvedl mluvčí Prahy 5 Jakub Večerka s tím, že po zápisech zůstala ještě volná místa v nové mateřince Na Pláni. Další třídy by mohla městská část otevřít v budově bývalé mateřské školy ve Švédské ulici, nájemce ji ale po výpovědi neuvolnil a spor podle Večerky řeší soud.

Elektronická evidence odhaluje duplicity

Obdobné je to i ve dvanácté městské části, kde evidují 76 nepřijatých tříletých dětí, přestože v některých školkách mají volno. "Je však možné, že část z těchto dětí byla přijata do školy v jiné městské části, případně rodiče chtějí, aby navštěvovaly pouze jednu vybranou mateřskou školu, a pokud se do ní dítě nedostane, raději ho nechají ještě rok doma. Tomu by nasvědčovalo, že nepodali přihlášku do mateřské školy v Praze 12, která jim byla nabídnuta a ve které jsou dosud volná místa," vysvětlil starosta dvanáctky Milan Maruštík.

Pětka i dvanáctka začaly používat elektronické evidence, které jim pomohou odhalit duplicitní přihlášky. Nedochází tak k situacím, kdy se uměle zvýší počet uchazečů tím, že rodiče podají přihlášky do více školek. Mnoho dětí kvůli tomu u zápisu nejprve neuspěje, ale během prázdnin se rodičům ozývají ředitelé a nabízejí místa, která se postupně uvolňují. Přesně to v současnosti řeší Praha 6. Počítá s tím, že se místa uvolní v září, až si rodiče vyberou jednu školku, do které dítě dají. Nepřijatých zůstalo po zápisech asi 200 tříletých, přitom do základních škol odchází dětí více, než se hlásí do školek k zápisu. "Vyvozujeme z toho, že vezmeme všechny tříleté a starší a že na začátku školního roku vyjdou některá místa i pro děti, kterým budou tři roky až po 31. srpnu. Odhaduji to zhruba na 50 míst pro takzvaně netříleté," upřesnil místostarosta Prahy 6 Jan Lacina.

V centru mají místa i pro dvouleté

Starosti kvůli přijetí si naopak nemusejí dělat obyvatelé centra včetně Prahy 2 a 3, lidé ze sedmičky a osmičky. Ve všech vyjmenovaných obvodech nemají problém s přijetím všech tříletých dětí a mnohdy jsou místa i pro ty, které oslaví třetí narozeniny až v průběhu školního roku. Například do tříd v Praze 1 nastoupí v září 74 dvouletých dětí. Mladší děti mají dobrou šanci na umístění i v druhé městské části. "Praha 2 se potýká spíš s tím, že v některých místech je zájem o školku enormní a v některých místech naopak děti chybí," zmínila mluvčí Prahy 2 Lenka Prokopová s tím, že celková kapacita je dostatečná.

Situace se v posledních letech hodně změnila na sedmičce. Tam podle starosty Jana Čižinského zůstávalo před čtyřmi lety pod čarou až 60 procent všech tříletých uchazečů. "Nyní se již třetím rokem po sobě do mateřských škol dostaly všechny tříleté děti. Podle předpokládaného vývoje musíme každoročně otevírat dvě nové třídy," shrnul situaci starosta s tím, že pro příští školní rok radnice navýšila kapacitu o 93 míst.

Autor: Eva Brendlová

12.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 45 000 Kč

Zubní lékaři Praktický zubní lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kontakt pro uchazeče: emailem na info@stomat.cz, telefonicky na tel.: 774 163 157 nebo osobně po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Stomat, spol. s r. o. - 001, Sokolovská, č.p. 810, 190 00 Praha 9. Informace: Jaroslav Černý, +420 774 163 157.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 44 256 Kč

Programátoři počítačových aplikací specialisté Java vývojář. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 44256 kč, mzda max. 75000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Evropská č.p. 2690/17, 160 00 Praha 6, kontakt: Sedláčková Vendula, tel.: vendula.sedlackova@airbank.cz, Co u nás budete dělat?, Pracovat ve scrum týmu na rozvoji bankovních aplikací., Spolupracovat s kolegy a šéfem, které práce baví a na jejichž pomoc se můžete spolehnout., Scrum tým je zodpovědný za kompletní dodávku otestovaných požadavků na rozvoj aplikace., Týmy jsou složené z programátorů a testerů., Ozvěte se, pokud:, Máte znalost Javy, Springu, Javy EE, SQL., Vás baví programování., Máte odhodlání a chuť učit se nové věci, umíte opustit zaběhnuté stereotypy., Hodící se znalosti:, Maven, Git, Jenkins, Hibernate,, WebLogic, WSDL, XML,, REST, Oracle DB,, PL/SQL, Cucumber, JUnit,, SOAP., 1 týden dovolené navíc, 3 dny zdravotního volna, příspěvek na stravování, pružná pracovní doba, odměna za úspěch,. Pracoviště: Air bank a.s., Evropská, č.p. 2690, 160 00 Praha 6. Informace: Vendula Sedláčková, vendula.sedlackova@airbank.cz.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 20 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti projektování (kromě ve stavebnictví) Projektový manažer. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:Na poříčí č.p. 1047/26, Praha, kontakt: tel. po-pá 9-17 hodin nebo e-mailem: odstrcil@mannaczech.com. Pracoviště: Manna czech investments a.s., Na poříčí, č.p. 1047, 110 00 Praha 1. Informace: Adam Odstrčil, +420 731 289 935.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 44 256 Kč

Programátoři počítačových aplikací specialisté Android vývojář. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 44256 kč, mzda max. 75000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Evropská č.p. 2690/17, 160 00 Praha 6, kontakt: Sedláčková Vendula, tel.: vendula.sedlackova@airbank.cz, Co u nás budete dělat?, - vyvíjet jednu z nejpoužívanějších mobilních aplikací u nás, - implementovat poslední vychytávky, - programovat v Javě, - commitovat v GITu, dělat reviews v Gerritu, - vytvářet chytrého robota, který bude automaticky testovat aplikaci, Hledáme někoho, kdo:, - má s vývojem mobilních aplikací zkušenosti, - si pořád stahuje nové appky, studuje, jak jsou udělané, a oceňuje jejich detaily, - je spolehlivý, přemýšlí analyticky a je efektivní, 1 týden dovolené navíc, 3 dny zdravotního volna, příspěvek na stravování, pružná pracovní doba, odměna za úspěch,. Pracoviště: Air bank a.s., Evropská, č.p. 2690, 160 00 Praha 6. Informace: Vendula Sedláčková, vendula.sedlackova@airbank.cz.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Praze se konal už 11. ročník portugalské kultura s názvem Lusofóna.
6

Moře ve víru velkoměsta. Pražané měli možnost poznat zemi fotbalisty Ronalda

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
1 29

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT