Návštěvy už v tomto týdnu nejsou možné v Nemocnici Na Homolce. „Ve zcela výjimečných případech je možné domluvit návštěvu s ošetřujícím lékařem. Podmínkou je nasazený respirátor FFP2 bez výdechového ventilu,“ napsala nemocnice v oznámení.

Podobné je to v krčské a Fakultní Thomayerově nemocnici. Aby ale k dětem, které v péči lékařů zůstanou i přes svátky mohli rodiče, umožní nemocnice individuální domluvu. „Na dětských klinikách či odděleních platí pro rodiče dětí individuální režim návštěv. Ty budou možné pouze v omezeném počtu a po dohodě s ošetřujícím lékařem, to znamená jeden rodič s respirátorem typu FFP2,“ uvedl mluvčí nemocnice Petr Sulek.

Pro nedostatkové léky proti horečce a bolesti pro děti vyjíždějí Češi za hranice. A to nejenom do Polska, ale čím dál častěji také do Německa
Zoufalí čeští rodiče se upínají k Německu. I tam ale léky docházejí

Fakultní nemocnice v Motole požaduje po návštěvách pacientů budovy LDN a Centra následné péče povinné nošení respirátorů či ústenek. Zároveň tomto oddělení omezila počet lidí u jednoho pacienta. „Maximální počet návštěvníku u jednoho pacienta jsou dva,“ stojí na webu motolské nemocnice.

Některé nemocnice zatím k nepopulárnímu opatření nesáhly. Doporučují ale návštěvám, aby v případě, že na sobě pozorují příznaky nachlazení cestu do špitálu odložily. A pokud se lidé cítí zdraví a své blízké navštívit chtějí, aby měli případně nasazené roušky či respirátory.

V okolí Prahy většina nemocnic návštěvy neomezila, zatím k tomuto kroku sáhla například Nemocnice Hořovice. „V hořovické nemocnici jsou návštěvy u hospitalizovaného pacienta zcela zakázány, vyjma přítomnosti třetí osoby při porodu, návštěv nezletilých osob, u pacientů s omezenou svéprávností a dále pak u pacientů v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění,“ upřesnila mluvčí nemocnic Petra Horáková.

Když jeden lék chybí, pacient jen přejde na lék od jiného výrobce, ale léčí se dál úplně stejně jako dosud.
Penicilin? Nemáme. Lékárnám chybí důležité léky. Co dělat, když nemají ten váš

Za „rozumná a vhodná“ považují omezení návštěv v nemocnicích i pražští epidemiologové. V minulém týdnu, ze kterého jsou k dispozici poslední data, totiž registrovali vzestup výskytu akutních respiračních infekcí o 13,7 procenta oproti týdnu předchozímu. „Ve srovnání s jinými kraji České republiky přesto nemocnost momentálně v Praze patří k nejnižším. V přepočtu na 100 000 obyvatel v Praze evidujeme zatím 1203 nemocných. Nejvíce nemocných je stále hlášeno v mladších věkových kategoriích do 24 let,“ uvedla ředitelka Hygienické stanice hl. m. Prahy Zdeňka Shumová.

Lékaři současně pražské hygienické stanici hlásí zvyšující se počty Pražanů, u kterých pozorují klinické příznaky odpovídající skutečné chřipce. „Počet takových hlášení v 50. kalendářním týdnu stoupl o více než 153 %. Relativní nemocnost chřipkou je v Praze momentálně na úrovni 38 nemocných na 100 tisíc obyvatel,“ doplnila Shumová.