Návštěvy už v tomto týdnu nejsou možné v Nemocnici Na Homolce. „Ve zcela výjimečných případech je možné domluvit návštěvu s ošetřujícím lékařem. Podmínkou je nasazený respirátor FFP2 bez výdechového ventilu,“ napsala nemocnice v oznámení.
Podobné je to v krčské a Fakultní Thomayerově nemocnici. Aby ale k dětem, které v péči lékařů zůstanou i přes svátky mohli rodiče, umožní nemocnice individuální domluvu. „Na dětských klinikách či odděleních platí pro rodiče dětí individuální režim návštěv. Ty budou možné pouze v omezeném počtu a po dohodě s ošetřujícím lékařem, to znamená jeden rodič s respirátorem typu FFP2,“ uvedl mluvčí nemocnice Petr Sulek.

Fakultní nemocnice v Motole požaduje po návštěvách pacientů budovy LDN a Centra následné péče povinné nošení respirátorů či ústenek. Zároveň tomto oddělení omezila počet lidí u jednoho pacienta. „Maximální počet návštěvníku u jednoho pacienta jsou dva,“ stojí na webu motolské nemocnice.
Některé nemocnice zatím k nepopulárnímu opatření nesáhly. Doporučují ale návštěvám, aby v případě, že na sobě pozorují příznaky nachlazení cestu do špitálu odložily. A pokud se lidé cítí zdraví a své blízké navštívit chtějí, aby měli případně nasazené roušky či respirátory.
V okolí Prahy většina nemocnic návštěvy neomezila, zatím k tomuto kroku sáhla například Nemocnice Hořovice. „V hořovické nemocnici jsou návštěvy u hospitalizovaného pacienta zcela zakázány, vyjma přítomnosti třetí osoby při porodu, návštěv nezletilých osob, u pacientů s omezenou svéprávností a dále pak u pacientů v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění,“ upřesnila mluvčí nemocnic Petra Horáková.

Za „rozumná a vhodná“ považují omezení návštěv v nemocnicích i pražští epidemiologové. V minulém týdnu, ze kterého jsou k dispozici poslední data, totiž registrovali vzestup výskytu akutních respiračních infekcí o 13,7 procenta oproti týdnu předchozímu. „Ve srovnání s jinými kraji České republiky přesto nemocnost momentálně v Praze patří k nejnižším. V přepočtu na 100 000 obyvatel v Praze evidujeme zatím 1203 nemocných. Nejvíce nemocných je stále hlášeno v mladších věkových kategoriích do 24 let,“ uvedla ředitelka Hygienické stanice hl. m. Prahy Zdeňka Shumová.
Lékaři současně pražské hygienické stanici hlásí zvyšující se počty Pražanů, u kterých pozorují klinické příznaky odpovídající skutečné chřipce. „Počet takových hlášení v 50. kalendářním týdnu stoupl o více než 153 %. Relativní nemocnost chřipkou je v Praze momentálně na úrovni 38 nemocných na 100 tisíc obyvatel,“ doplnila Shumová.