V hlavním městě je nyní sedm přírodních koupališť, devět venkovních plaveckých bazénů a asi desítka kempů.

Koupat se už Pražané mohou na bazénech na Stírce nebo na Petynce, kde mají ohřev vody, otevřela se už také přírodní koupaliště Džbán nebo biotop v Radotíně. Zahájení sezóny už mají naplánované na sobotu 28. května v bazénu na Slavii a na sobotu 4. června v Hloubětíně, ostatní se zařídí podle počasí.

Chladnější konec května

To ale zatím koupání příliš přát nebude. Podle meteorologů bude konec května chladnější a nad 20 stupňů Celsia se oteplí až na začátku června. Například v akvaparku Aqadream na Barrandově otevřou venkovní bazén, pokud teplota překročí 25 stupňů Celsia.

Ceny celodenních vstupenek na koupaliště jsou v Praze obvykle mezi 110 a 160 korunami, asi polovinu stojí koupání v Divoké Šárce, Motole, na Džbánu či v Čakovicích. Na nové skluzavky, malý tobogán či opravený dětský bazén se mohou těšit návštěvníci plaveckého stadionu na Slavii.

Ve výstavbě je také stoosmdesátimetrová skluzavka na koupališti Džbán, podle tamního správce Martina Bezvody bude nejdelší ve střední Evropě.

Nová místa pro koupání

Vznikají i nová místa pro koupání, navíc se lidé stále častěji koupají i ve Vltavě. Už od začátku května je pro ně otevřený na jejím břehu například rekreační areál ve Žlutých lázních. Příští rok by se mělo podle mluvčího Prahy 4 Jiřího Bigase otevřít po opravách koupaliště na Lhotce, které městská část koupila za asi 50 milionů korun.

Nové přírodní koupaliště by mohlo v příštích letech vzniknout v Modřanech. Radnice už začala vykupovat pozemky. Loni se otevřel koupací biotop v Radotíně, před dvěma lety opravené koupaliště Ládví.

Podle Petra Macháčka, místopředsedy představenstva společnosti SNEO vlastněné Prahou 6, která spravuje areál koupaliště Petynka, loni provozovatelům pomohlo dobré počasí.

Návštěvnost kempů

Loňskou sezónu si chválí také správci kempů. „Loňská kempová sezona byla velice úspěšná. Pokud se jí tedy vyrovnáme, budeme spokojeni," uvedl majitel kampu Praha Klánovice Boris Kučera.

Vlastimil Němec z Triocampu v Dolních Chabrech ovšem výrazný nárůst návštěvnosti neočekává, spíše se obává možného poklesu. Pražské kempy jsou navštěvovány téměř výhradně zahraniční klientelou.

„Mám trochu obavy, zda zahraniční hosté vzhledem k bezpečnostní situaci v Evropě nebudou mít strach z cestování. Pokud mám informace, tak hodně Čechů volí letos domácí dovolenou, takže je jistý předpoklad, že i v zahraničí to může být obdobné," uvedl Němec.

Také Jiří Staněk z kempu Drusus v Třebonicích se obává možného vlivu uprchlické krize či uzavírání hranic na návštěvnost. Z novinek kemp letos připravil rychlejší internetové připojení a rozšířil dětský koutek. Staněk očekává, že z cizinců budou převažovat Nizozemci, Dánové, Němci a Francouzi.

Čtěte také: Vodákům, kteří se po roce vrátí do týneckého Náklí, vypadnou oči z důlků