Přestože jsou ceny nemovitostí v českém hlavním městě srovnatelné s jinými metropolemi ve světě, když si vezmeme poměr ceny bytů a mzdy, patří české hlavní město k nejdražším v Evropě. Byty v centru tak často kupují zahraniční investoři nebo bohatí jednotlivci.

„Například Praha 1 je velmi drahá i pro českou střední třídu. Ceny tam začínají na sto tisících za metr čtvereční," říká majitel realitní kanceláře Re/Max Alfa Jan Zachystal. Rodinný byt 3+1 tam vyjde nejméně na deset milionů korun. Takže pro českou rodinu, kde je průměrný plat kolem padesáti tisíc korun, je to zcela nezaplatitelné.

Za vyšší ceny může i pronájem turistům 

Na vysokých cenách se z velké části podílí také moderní trend sdíleného bydlení Airbnb, které cílí zejména na turisty. „To je věc, která deformuje trh. Zvyšuje totiž cenu za pronájem i koupi," konstatuje Zachystal.

To, jak se ceny budou vyvíjet dál, ale s jistotou makléř říci nedokáže. Odhadování cen je totiž podle něj vždy jako věštění z křišťálové koule. Záleží, jak se budou vyvíjet úrokové sazby nebo jak budou developeři dostávat povolení na projekty. Faktorů je hodně. „Na druhou stranu je potřeba říci, že žádný strom neroste až do nebe. Ceny jsou nyní tak vysoko, že už nemají téměř kam růst dál," tvrdí Jan Zachystal.

Luxus pro Rusy, běžné byty pro Slováky

Největší zájem o bydlení v Praze mají obyvatelé ze sousedního Slovenska. Ti podle makléře přesně kopírují požadavky českých klientů. Primárně mají zájem o dvě kategorie příbytků. „První jsou menší byty v širším centru, jako jsou Vršovice, Břevnov a část Nuslí. Druhou jsou rodinné byty v lokalitách, kde je tradiční cihlová zástavba, zeleň, klid, základní občanské zabezpečení a dopravní obslužnost," popisuje makléř.

Další velkou klientelou jsou Rusové. Ti mají zájem o dražší a luxusnější nemovitosti na vyhlášených místech, jako jsou Dejvice, Vinohrady a některé části Prahy 5. „Pětka je teď u Rusů hodně populární, to je dost znatelné," uvedl Zachystal. „Trendem posledních let je, že opouštějí Karlovy Vary. Ti nejbohatší se stěhovali na Riviéru do Francie a ti ostatní šli do Prahy," dodává makléř.

Italové pronajímají činžovní domy

To Italové se do české metropole nestěhují. Dlouhodobě tu však do větších nemovitostí investují. Poptávají se hlavně po činžovních domech, které rekonstruují a pak prodávají nebo pronajímají. „Jsou to zkušení investoři, ale jsme pro ně Východ, proto tu nechtějí přímo žít. Na rozdíl od Rusů, kteří nás vnímají jako atraktivní Západ."

Velmi výraznou skupinou, která by Italy v počtu předběhla, jsou také Vietnamci, kteří se do České republiky stěhovali hlavně v průběhu osmdesátých a devadesátých let. „Jejich lokalita je Praha 4. Libuš nebo Písnice," dodává majitel realitní kanceláře Jan Zachystal.

Pražané nemovitosti v centru nekupují 

Pro tuzemské obyvatele přestávají být byty v centru financovatelné. Jejich ceny v posledních dvou letech totiž rapidně stouply. Na vině je podle Zachystala kromě pronájmu turistům hned několik věcí.

„Jsou to rekordně nízké úrokové sazby, dobrá ekonomická situace v České republice a zčásti i nedostatek nových bytů," uvedl Zachystal s tím, že mnoho projektů se v posledních pěti letech posunulo, odsunulo, pozastavilo nebo úplně zastavilo. „Ceny za dva roky stouply o pětadvacet procent. To je šílené číslo," zakončil realitní makléř.