„Rezervaci Dja jsme otevřeli loni v září a vstupuje tak do své první hlavní sezóny,“ potvrdil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s tím, že po chladném jaru gorily konečně mohou také ven. „Na gorily pasoucí se na čerstvé trávě je úplně jiný pohled. Navíc tamní atmosféru Afriky dokreslují i žirafy, zebry a antilopy, které jsou na dohled Rezevace Dja.“ dodal.

Podél výběhu, který má přes čtvrt hektaru a stal se tak největším pavilonem v historii Zoo Praha, mají návštěvníci dokonalé místo k pozorování zvířat. Někteří z nich u goril vydrží téměř celý den.

Vůbec první letos do výběhu vkročily samice Kamba, Shinda a Kijivu, které ho už znaly z loňska. Po nich se do nového prostředí vypravil také sedmiletý Ajabu, i když stále kontroloval Kisuma a Duni, kteří byli o poznání zdrženlivější.

„Duni je po své matce Moje velmi inteligentní a zvídavá, a tak i při vstupu do rozlehlého výběhu projevila větší míru odvahy než Kisumu. Ten si nejprve vše prohlížel ze dveří a několikrát se do vnitřní expozice vrátil, než se odhodlal úplně,“ popisuje vrchní chovatel primátů Martin Vojáček. „Brzy si určitě zvykne. Snad i na žirafy, které dění ve výběhu všetečně sledují přes plot.“

Pražskou chovnou skupinu goril nížinných v Rezervaci Dja tvoří dominantní samec Kisumu a samice Duni – dcera slavné pražské gorily Moji, která byla prvním mládětem tohoto druhu narozeným v českých a slovenských zoo. Dále jsou tam i její dvě nevlastní sestry, samice Shinda se svým synem Ajabuem a samice Kijivu – matka Moji a Dunina babička. Nestorkou skupiny je více než padesátiletá Kamba, která jako jediná pochází z volné přírody, neboť ji o tlupu v mládí připravili pytláci.

Rezerbace Dja je domovem rodinné skupiny goril nížinných a dalších druhů střední Afriky, jako jsou guerézy, kočkodani, osináci, kaloni, talapoini, štětkouni či zlatohlávci. Pavilon nese název podle oblasti v Kamerunu, kde se Zoo Praha dlouhodobě podílí na ochraně přírody a realizuje svůj projekt Toulavý autobus.

K novému pavilonu vede lávka od západního okraje Údolí slonů a také cesta od Afrického domu, která nabízí nečekané pohledy na výběh žiraf. Přímo před pavilonem vznikl další vchod do zoo se zastávkou autobusů MHD  linky 234, 235 a 236 do zastávky Zoo Praha – Sklenářka.