Kongresový sál hotelu Olšanka byl v pátek odpoledne nabitý k prasknutí a nejméně devadesát procent publika tvořily děti. Všechny totiž přijely podpořit své učitele, kteří se zúčastnili již 18. ročníku soutěže o nejoblíbenějšího učitele České republiky Zlatý Ámos 2011. Letos byla soutěž mimořádná tím, že semifinále bylo natolik vyrovnané, že porota rozhodla o postupu šesti učitelů do finále místo obvyklých pěti.

Učitelé se ve finále utkali ve čtyřech kolech: nejprve museli představit sebe a svou třídu, pak odpovídali na stejné otázky jako jejich svěřenci a usilovali o nejvyšší shodu a ve třetím kole se snažili správně určit, které z pěti citátů skutečně patří Janu Amosi Komenskému a které nikoli. Největší pozornost ale vzbudila volná disciplína, v níž učitelé předvedli pětiminutovou scénku, kterou si se svými dětmi nacvičili. V tomto oboru si doslovné ovace publika – bez rozdílu příslušnosti ke školám – vysloužila Petra Šišková, učitelka z 2. základní školy v Rokycanově ulici v Sokolově. Scénka ze života sestry českého duchovního velikána Járy Cimrmana, v níž si učitelka řečená Šíša zahrála hlavní roli, zaujala všechny – nejen znalce mistrova díla.

V 18. ročníku soutěže nevyšli naprázdno ani oba zástupci Prahy – Zdeněk Bukvář z První jazykové základní školy Horáčkova v Praze 4 získal ocenění Mediální Ámos udělené přítomnými novináři a Jan Styblíková ze základní školy Jana Wericha v Praze 6 převzala cenu Ámos Sympaťák, kterou ji přiřkli účastníci hlasující na internetu.

Jana Styblíková, držitelka ceny Sympaťák, pro Deník: Bude to určitě dobrá propagace pro školu

Získala jste cenu Ámos Sympaťák a tím zároveň vlastně i nejvíce hlasů, protože poroty - odborná i dětská – měly jen pár členů, novinářská o trochu více, ale pro vás hlasovalo na internetu přesně 4571 lidí. Jaký je to pocit, vědomí, že máte takovou podporu?

Je to krásný pocit, hlavně tím, že tou podporou jsou především moji žáci a patrně všechny děti ze základní školy Jana Wericha. Tak jim musím také touto cestou velmi poděkovat, protože všichni se snažili, posílali hlasy a nebyli lhostejní a to je pro mě velice důležité, je to projev sepětí se školou.

Jak vás napadl scénář toho vašeho vystoupení. Tam na začátku zazněli tuším Queeni, potom na konci zase Lady Carneval od Karla Gotta a Ladislava Štaidla. Byl v tom nějaký zvláštní záměr?
Já jsem vlastně čerpala z toho, jak my to normálně ve škole děláme. Takže my jsme vlastně nic moc nehráli, protože tohle je pro nás přirozené. Jsou to takové běžné školní momentky, provedené samozřejmě s trochou nadsázky. A ty blbůstky na konci, no to já občas dělám, tak jsme to předvedli i tady.

Jaké předměty vlastně učíte a kterou třídu?
Já učím na prvním stupni, takže je mám vlastně na všechny předměty.

A ještě řekněte, jakou očekáváte reakci, až se o vašem úspěchu dozví celá škola?
Samozřejmě, že čekám pozitivní ohlasy a myslím, že i pro naši základní školu v Řepích to bude dobrá propagace. Navíc má určitě význam i to, že ocenění v této soutěži získal po delší době zase někdo z Prahy.
Petra Šišková, vítězka soutěže Zlatý Ámos 2011, řekla Deníku: Když uděláte maximum, věci se podaří

Co vlastně učíte a která třída vás do soutěže přihlásila?

Učím český jazyk a volbu povolání – svět práce se tomu říká, a to nejen v deváté třídě, která mě do soutěže přihlásila, ale prakticky na celém druhém stupni.

Jak jste vlastně přišli na nápad udělat scénku ze života Cimrmanovy sestry, čí to byla myšlenka?
Vlastně všichni jsme obdivovatelé Cimrmanova díla, tak jsme se rozhodli oživit jeho sestru, která byla stejně geniální jako on. Přišli s tím ti mí deváťáci a mně se do toho zpočátku moc nechtělo, protože originál – to je prostě něco dokonalého. Ale posléze jsem s tím souhlasila. Nastudovali jsme několik skečů a nakonec ti moji cimrmanologové začali tvrdit, že paní učitelka – tedy jako já – a Luisa Cimrmanová byli patrně příbuzné, protože takový génius, to nebude jen tak shoda náhod. A tím jsme zabodovali.

Jako jediná ze šestice finalistů máte dvě korunky – jednu od odborné a jednu od dětské poroty. Které si ceníte více?

Nechci urazit ani jednu, ani druhou, ale vzhledem k tomu, že je to soutěž o dětech, pro děti a s dětmi, tak si cením o maličko víc té dětské.

Když učíte mimo jiné ten předmět volba povolání, může to vaše vítězství nějak ovlivnit vaše svěřence?
Myslím si, že určitě. Ty děti hlavně vidí, že když se člověk snaží, když udělá maximum pro úspěch, tak se věci podaří.

Při poděkování za cenu jste řekla, že jde o prvního Ámose pro Karlovarský kraj, tedy také pro Sokolov. Čekáte nějaké mohutnější oslavy?
Třeba bude i ohňostroj, já nevím. Ale určitě budou mít všichni velkou radost, v kraji i ve městě.