Myšlenka na založení pražského Harley-Davidson (H-D) Clubu vznikla už v roce 1927 na svatbě slavného motocyklového závodníka Bohumila Turka. Ten byl zároveň ředitelem firmy Tesárek, která tehdy do Československa dovážela americké motocykly. Mezi svatebními hosty bylo 60 jezdců na harleyích a shodli se, že by se chtěli potkávat častěji.

Sraz motocyklů Harley-Davidson.
V centru Prahy se sjelo asi 1500 motocyklů Harley-Davidson

Vzhledem k vysoké pořizovací ceně byli mezi otci-zakladateli hlavně movití podnikatelé, kteří záhy zahájili činnost Motoklubu Harley-Davidson. Oficiální založení Harley Club Praha se však datuje až na 25. února 1928, kdy v hotelu Gráf na tehdejším náměstí Petra Osvoboditele v Praze (nyní I. P. Pavlova) dostal na Valné hromadě klub posvěcení úřadů. Předtím politikům vadila velká komerční provázanost se značkou Harley-Davidson.

Druhý největší trh po USA

Až do začátku druhé světové války byl tento klub největším a nejaktivnějším motoklubem v tehdejším Československu. Ve 30. letech minulého století se zařadil tuzemský trh mezi nejvýznamnější odbytiště harleyů mimo USA.

Spanilá jízda v rámci Prague Harley Days 2016.
OBRAZEM: Spanilá jízda po Praze, v hlavní roli Harley-Davidson

V roce 1930 se na území republiky prodalo 500 motocyklů H-D, což bylo po Spojených státech nejvíce celosvětově. Nadupané stroje z Ameriky používala česká armáda, policie, finanční stráž a dokonce i taxislužba.

Po roce 1945 zaznamenal dnešní Harley-Davidson Club Praha krátce trvající renesanci díky pomoci americké armády. Jenže komunistický převrat v únoru 1948 jeho činnost výrazně utlumil. Členové se kvůli obavám z tajné policie (StB) scházeli tajně v restauracích či na turistických výletech. Později se musel klub přidružit pod Svazarm.

Motocykl Harley-Davidson modelového roku 2016 řady Dark Custom - Iron 883.
Harley-Davidson Open House představí nové modely roku 2016

"První mezinárodní sraz byl úřady povolen až v roce 1967. Uskutečnil se v Anníně na Šumavě a navštívilo ho mnoho jezdců ze Západní Evropy. Členové H-DCP tak měli poprvé možnost na vlastní oči spatřit poválečné modely H-D včetně legendární Electra Glide. Perličkou je, že tuto akci osobně navštívil - byť omylem - tehdejší prezident republiky Antonín Novotný," píše se o historii na oficiálních klubových stránkách.

Po pádu totalitního režimu se harleyáři dočkali rozkvětu. V roce 2003 uspořádali díky členství v mezinárodní organizaci největší H-D sraz v české historii. Na Super Rally do Českých Budějovic dorazilo devět tisíc návštěvníků, kteří osedlali sedm tisíc strojů.

Ruští motorkáři z klubu Noční vlci uctili v Praze sovětské vojáky. Jaroslav Foldyna se hádal s protestujícími.
Noční vlci přijeli do Prahy. Jejich odpůrci se pohádali s Foldynou

"Během evropských H-D oslav v Římě se chlapcům z pražského dealerství podařilo osobně setkat s Willie G. Davidsonem (slavným designérem značky) a natočit jeho blahopřání našemu klubu, což bylo pro nás velké a milé překvapení," chlubí se členové nejstaršího klubu. Jeho dcera Karen, pravnučka zakladatele, zase loni v létě navštívila Prahu - a přijela samozřejmě na "rodinné" motorce.

Červencové oslavy v Praze

Podle agentury ČTK je v České republice registrováno 1,12 milionu motocyklů různých značek s průměrným stářím 32,8 roku. Harley-Davidson loni v tuzemsku loni zvýšil prodej o 11 procent na 524 nových strojů. Harley-Davidson Club Praha momentálně čítá zhruba 300 členů a v roce 1978 po zániku klubu ze San Franciska převzal prvenství nejstaršího H-D klubu na světě.

Ujíždějící motorkář.
Motorkářskou honičku vyhrál policista

Kromě květnové výstavy se harleyáři velmi těší na červenec, kdy oslaví Harley-Davidson 115 let od svého založení a vedle amerického sídla značky v Milwaukee se Praha stane hlavním dějištěm oslav. Na pražské výstaviště se má na začátku července sjet přes 70 tisíc motocyklů H-D a dalších 40 tisíc návštěvníků. Akci dotací podpořily Středočeský kraj i pražský magistrát.

"Tohle je oslava pro všechny, kdo zažili pocit volnosti, když poprvé šlápli do pedálů svého kola a vyrazili na první jízdu v jedné stopě. A pro ty, kteří šli ještě dál. Je jedno, na čem jezdíte. Nebo zda se teprve chystáte začít. Nebo zda se vám zkrátka líbí představa volnosti na dvou kolech," zvou organizátoři na internetu všechny fanoušky.

Oslavy 110 let založení Harley–Davidson
Motorkáře, kteří pojedou slavit do Prahy, kraj už nyní vítá mapami