Parlamentní STAN vznikla na celostátní úrovni v roce 2009 a letos jde do voleb v Praze po boku TOP 09 a s podporou lidovců i dvou menších stran pod názvem Spojené síly pro Prahu. Hnutí STAN proto podalo na volebního soupeře žalobu u městského soudu. Uskupení vedené právníkem Karlem Fischerem a založené před minulými komunálními volbami podle žalující strany sestavilo účelovou kandidátku se zavádějícím názvem a její registraci považuje STAN za „nezákonnou, účelovou a manipulativní“.

„Přijde nám absurdní, že se situace zmíněné partičky po čtyřech letech opakuje – při minulých volbách parazitovali na názvu jiné kandidátky, letos přes slib, který dali, využívají naše hnutí. Pro voliče je to opravdu matoucí – dokonce i naši kolegové či opoziční partneři se nás dotazují, oč se jedná,“ komentoval spor předseda pražského hnutí STAN Petr Hlubuček s dovětkem, že „podle logiky pana Fischera by pro příště mohli svou kandidátku nazvat ODS pro Prahu či Ano 2021“. Páteř Fischerova subjektu tvoří podle hnutí STAN „odpadlíci“ od jiných stran – například někdejší přední komunální politici TOP 09 Jiří Nouza nebo Vladislava Hujová, bývalá starostka Prahy 3.

Žaloba má malou šanci

Karel Fischer však nesouhlasí, hnutí Pro Prahu podle něj založili a z větší části dodnes táhnou starostové menších pražských částí. Kandidátka je podle něj oprávněná a její název dokonce zákonem předpokládaný. „Jak jinak by se měla jmenovat kandidátka, na které jsou jména starostů, kteří úspěšně řídí, nebo v minulosti řídili městské části a je nezpochybnitelné, že se významnou měrou podílí a podíleli na rozvoji Prahy,“ dodává Karel Fischer.

Název jeho volební strany prý zůstane stejný, nehledě na správní žalobu, která požaduje zrušení registrace konkurenční kandidátky. Ta má podle soudce, který si nepřál být jmenován, spíš malou šanci na úspěch. „Řízení zejména zkoumá správnost kandidátní listiny po formální stránce, k ochraně názvu primárně neslouží,“ uvedl anonymní soudce.