Je u záchranky problém s okrádáním pacientů? Anebo byl? Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová si nic takového nevybavuje; nevzpomíná si na žádnou z porad, kde by se o takovém problému mluvilo. „Ptají se na to akorát novináři," řekla Zoulová Deníku.

Ředitel Schwarz odmítá, že by podřízené veřejně nařkl z krádeží. Na interním jednání se prý o problému zmiňoval v listopadu, když vysvětloval důvody pro takzvanou rotaci záchranářů po jednotlivých výjezdových stanovištích.

Mezi zhruba třemi desítkami důvodů, pro které byly vytvořeny stabilní pracovní týmy, převažují potřeba pružně reagovat na provozní okolnosti, snaha, aby zaměstnanci poznali celou Prahu i způsob práce jiných kolegů – a ano, jedním z dílčích argumentů pro rotaci zaměstnanců ve službách po celé Praze (jak to zaznělo výhradně na interním jednání) je i reakce na údajné problémy s údajnými ztrátami cenností během výjezdů.

„Ke ztrátě došlo na záchrance"

Na webových stránkách pražské záchranky vedení uvádí, že organizace zaznamenává v průměru jeden až dva dotazy týdně na téma nějaké ztráty (zpravidla jde doklady, průkaz zdravotní pojišťovny, mobil, peněženku, finanční hotovost, kreditní kartu, součást oděvu, zavazadlo, igelitku, brýle…) – ať už telefonicky, dopisem, e-mailem, osobní návštěvou, žádostí policie.

Není prý výjimečné vyjádření někoho z nemocnice, že ke ztrátě došlo „na záchrance" nebo „v sanitce". „V minulosti jsme tento problém řešili opakovaně s kriminální službou policie, na kterou odkazujeme každého tazatele a stěžovatele nebo předáváme konkrétní zjištění přímo," uvádí vyjádření vedení záchranky.

„Dokonce jsme museli záchranáře z jedné výjezdové základny rozmístit po Praze a vyměnit záchranáře v rozpisech směn právě proto, že jeden ze záchranářů uváděl (a to i vyšetřovatelům kriminální služby), že jeho kolegové okrádají pacienty – a odmítal s nimi sloužit," poznamenává stanovisko vedení pražských záchranářů.

Šperky po zesnulé

To, že pacienti mohou přijít o cennosti, zřejmě zůstává faktem. Deník nicméně získal svědectví pozůstalého, který se zajímal o šperky po příbuzné zesnulé v jedné z pražských nemocnic – a marně. Tamější zdravotníci ho odkázali na záchranáře, třebaže tuto pacientku přivezl taxík a nikoli sanitka. Avšak – to už bylo před lety…

Také policejní statistiky moc světla do problému nevnesou. Podle slov Zoulové sice mezi sledovanými kategoriemi existuje položka „krádeže v nemocničních zařízeních" – tam je ale zahrnuto vše: od okradených pacientů přes doktory až po uklízečky, stejně jako třeba kapesní krádeže v areálech nemocnic. Samotnou záchrannou službu nikdo nesleduje.

Čtěte také: Odboráři pražské záchranky vyhlásili stávkovou pohotovost