Nejnavštěvovanější sportovní akcí bylo MS v hokeji a z výstav zašlo nejvíce lidí na Večerníček slaví 50 let. Prahu loni navštívilo celkem 6,57 milionu turistů.

Na Hradě se oproti předloňsku zvýšil počet nejen platících návštěvníků, ale i těch, kteří Hradem pouze prošli – loni jich bylo 7,4 milionu, což je skoro 1,5 milionu více než v roce 2014.

Na druhém místě se, stejně jako předloni umístila zoologická zahrada v Troji, kam zavítalo 1,318 milionu lidí, což je zhruba stejně jako předloni. Staroměstská radnice si polepšila a udržela si prvenství mezi pražskými věžemi – vystoupalo na ni 797 tisíc lidí. Na druhou nejnavštěvovanější, Petřínskou rozhlednu, to bylo 585.254 návštěv­níků. Třetí místo mezi věžemi zaujala Staroměstská mostecká věž.

Další pohled do statistiky

Mezi muzei je nejnavštěvovanější Židovské muzeum s 629.126 náv­štěvníky, avšak muzeum sčítá návštěvnost v několika objektech, které vlastní, statistika za jednotlivé objekty neexistuje. Národní technické muzeum navštívilo zhruba čtvrt milionu lidí, stejně jako Království železnic. Zhruba 1,5 milionu lidí se pak svezl Lanovkou na Petříně.

Zájem vzbudila výstava k 50 letům Večerníčku, kam se vydalo 126 tisíc lidí. Na mistrovství světa v hokeji to bylo 507 tisíc fanoušků, mezinárodní přehlídku divadla a scénografie Pražské Quadriennale si nenechalo ujít 180 tisíc osob. Z krátkodobých výstavních projektů nejvíc zaujala expozice Hrady a zámky objevované a opěvované, kterou v Jízdárně Pražského hradu zhlédlo 79 tisíc lidí.

Absolutní žebříček neexistuje

Podle PCT však nelze sestavit absolutní žebříček. „Jednotlivé instituce používají pro výpočet rozdílnou metodiku, některé mají otevřeno jen určitou část roku, jsou námi shromážděná data spíše přehledem návštěvnosti," uvedla mluvčí PCT Kateřina Bártová.

Prahu loni navštívilo asi 6,6 milionu turistů, o 7,8 procenta více než v roce 2014. Většinu z nich tvořili cizinci. Zvýšil se také počet nocí, které turisté v ubytovacích zařízeních v hlavním městě strávili. Celkový počet přenocování činil 15,917.000, což představuje zhruba 3,5denní pobyt.

Čtěte také: Běžně nepřístupné prostory Hradu si prohlédlo skoro šest tisíc lidí