Sobotka před týdnem odmítl Zemanovu nominaci spolupodepsat kvůli Srpovým stykům s komunistickou Státní bezpečností (StB). Srp se objevil v neoficiálních seznamech spolupracovníků StB, soud ale rozhodl, že tak byl evidován neoprávněně. Hrad označil odmítnutí kontrasignace za ubohé a Zeman uvedl, že na své nominaci trvá.

Podle Ovčáčka se konfederace mýlí

Premiér ve středu na twitteru zveřejnil dopis podepsaný místopředsedy Konfederace politických vězňů. „Dovolte, abychom vyslovili poděkování za váš postoj k zamýšlenému jmenování pana Karla Srpa. Oceňujeme, že jste v této kauze dokázal jasně rozlišit hranici mezi dobrem a zlem," stojí mimo jiné v dopisu.

Ovčáček v reakci na zveřejnění dopisu uvedl, že se konfederace hluboce mýlí. „Pan premiér opravdu není schopen rozlišit hranici mezi dobrem a zlem, jak ukázal u K. Srpa," napsal na twitteru.

Devět členů komise rozhoduje i o odvolání žadatelů 

Etická komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu se skládá z devíti členů. Rozhoduje mimo jiné o odvoláních žadatelů o osvědčení aktivního účastníka třetího odboje, kterým nevyhovělo ministerstvo obrany. Loňskou novelou získala právo provádět přezkum a rozhodnout o obnově řízení o osvědčení.

Čtěte také: Předseda Jazzové sekce Srp: Na nikoho jsem nedonášel, premiér si naběhl