Česká metropole letos zopakovala umístění z loňska i z roku 2017. Za řadou dalších evropských sídel však stále zaostává. Mezi prvními třinácti nejlepšími městy světa jich je totiž deset v Evropě. Vítězná Vídeň si první příčku drží již desátý rok, těsně za ní je švýcarský Curych. O třetí místo se dělí novozélandský Auckland, německý Mnichov a kanadský Vancouver.

Z dalších východoevropských měst je na tom poměrně slušně Lublaň na 74. pozici, Budapešť na 76. a Bratislava na 80. Kvalita života se ale zlepšila například také ve Varšavě, Vilniusu, Sarajevu, Záhřebu či Bělehradě. Prahu předběhl třeba i Berlín, který se stabilně drží na 13. příčce, Paříž na 39. a Londýn na 41. Na starém kontinentu si o několik míst pohoršil Brusel kvůli teroristickým útokům a Athény kvůli špatné ekonomické situaci. V Evropě se pak nejhůře žije v Minsku, Tiraně a Petrohradu.

Co se týče Severní Ameriky, zde jasně bodují kanadská města, většina měst USA se propadla. Nejlépe je na tom New York na 44. pozici, nejhůře pak Detroit. Nejhorší město pro život v Jižní i Severní Americe je metropole Haiti Port au Prince.

Studie, která vychází již dvacátým prvním rokem, srovnává kvalitu života ve 231 městech. Hodnotí celkem 39 faktorů v deseti kategoriích. Kromě bezpečnosti a kriminality zahrnuje vymahatelnost práva, osobní svobodu, svobodu tisku, ekonomické prostředí, přístup ke zdravotní péči a vzdělání, znečištění životního prostředí, dopravu či ceny bytů a domů.