O verdiktu Městský soud v Praze informovala agenturu ČTK mluvčí Markéta Puci. "Soud shledal, že v průběhu řízení o odvolání proti územnímu rozhodnutí došlo k procesnímu pochybení, které mohlo mít vliv na zákonnost napadeného rozhodnutí ve věci samé," uvedla.

Puci naráží na to, že bývalý šéf resortu kultury a lidovecký politik Herman přezkoumal a zrušil stanovisko památkářů ohledně umístění nájezdových ramp ve zkráceném přezkumném řízení. "Tedy bez toho, aby se k tomu mohli vyjádřit všichni účastníci odvolacího řízení," upozornil soud.

Varianty tras tramvají na Václavské náměstí.
Nové trasy tramvají na Václavském náměstí? Veřejnost se může vyjádřit

Herman tehdy tvrdil, že na místě už stejně jsou masivní vstupy do metra, a proto se podle jeho mínění nejedná o tolik historicky významné území. A zrušil rozhodnutí svých vlastních památkářů. Kromě Národního památkového ústav prostřednictvím vědecké rady nesouhlasilo s plánem na výstavbu nájezdových ramp do podzemním garážím například ani sdružení Klub za starou Prahu. Výrazně proti se postavil i profesor Petr Kratochvíl z Ústavu dějin umění Akademie věd.

„Rozhodnutí ministra kultury Hermana, kterým fakticky posvěcuje vybudování ramp do podzemních garáží na Václavském náměstí, je ostudné. Jeho ministerstvo bychom měli přejmenovat na ministerstvo nekultury," uvedl Kratochvíl loni pro server iRozhlas.cz a posléze poslal pražské primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) otevřený dopis, kterým proti zmíněné stavbě protestoval.

Vizualizace revitalizace Václavského náměstí
Praha má povolení pro úpravu spodní části Václaváku. Začne se už za týden

Krnáčová argumentovala, že takové řešení je zcela běžné v jiných evropských metropolích a že nájezdové rampy (jedná ústí do ulice Panská a druhá na Ovocný trh) už poblíž Václaváku jsou kvůli podzemním garážím pasáže Myslbek. Místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek (ČSSD) rampy považuje za minimální daň za zvýšení parkovací kapacity v centru.

Celý spor se však kvůli čtvrtečnímu soudnímu rozhodnutí protáhne a pravděpodobně se zdrží oprava dolní části Václavského náměstí. Letos v dubnu totiž pražští radní teprve schválili záměr vyhlásit tendr za 250 milionů korun. Ačkoliv Praha už má od roku 2005 architektonický projekt, stavební povolení pro rekonstrukci magistrát získal až koncem ledna 2018.

Krnáčová: Město využije všechny prostředky, aby rozhodnutí zvrátilo

Teď bude navíc vedení hlavního města muset společně s ministrem kultury v demisi Iljou Šmídem (nestraník za ANO) stanovisko ministerských památkářů řádně přezkoumat.

„Zatím jsme se s tím rozhodnutím neměli možnost detailně seznámit. Zkoumáme ho a zjišťujeme, jak to ovlivní další práce. Já však předpokládám, že město využije všech zákonných prostředků, aby to rozhodnutí zvrátilo. Ale je to krásný příklad toho, jak je obtížné něco zrekonstruovat či postavit. Ten projekt je vysoutěžen od roku 2005 a teprve v tomto roce se nám podařilo získat veškerá povoleni. Pak ale přijde soudní rozhodnuti, že ministerstvo kultury udělalo někde procesní chybu a cely projekt se opět zkomplikuje,“ vyjádřila se primátorka Krnáčová v reakci pro Pražský deník.

Vizualizace revitalizace Václavského náměstí
Památkáři nesouhlasí s rampami pro garáže na Václavském náměstí