Stále však platí signál upozornění na smog. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dnes ČTK sdělil, že se doprava omezovat nebude, Pražanům ale doporučil, aby využili nadcházejícího volna a opustili město.

„Smogová situace v Praze zůstává i nadále vážná, ne však natolik, abychom omezovali dopravní provoz ve městě tak jako v roce 1996, kdy celá akce skončila problémy v dopravě,“ uvedl Svoboda.

Zatímco ráno byla nejhorší situace v pražském Karlíně, kde hodinová koncentrace polétavého prachu dosáhla 108 mikrogramů na metr krychlový, odpoledne se nejhůře dýchalo lidem ve Vršovicích. Hodinová koncentrace škodlivin tam kolem 15:00 činila 93 mikrogramů. Naopak v Karlíně se situace zlepšila natolik, že meteorologové odpoledne označili stav za uspokojivý.

Na ostatních místech v centru města meteorologové při hodnocení hodinových koncentrací naměřili od 54 do 86 mikrogramu na metr krychlový a obecně hodnotí kvalitu ovzduší ve středu města jako vyhovující. Podobná situace je také v okrajových částech Prahy.

Hodinové průměrné koncentrace lépe vystihují aktuální stav, uvádějí meteorologové na svém webu.

Ve Vršovicích byl překročen limit

Z hlediska denních koncentrací prachu v ovzduší byl ale imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový odpoledne překročen na 12 měřicích stanicích v Praze. Nejhorší výsledky byly zaznamenány ve Vršovicích, kde byl povolený limit překročen téměř dvojnásobně. Naproti tomu v Kobylisích a Stodůlkách čtyřiadvaceti­hodinové hodnoty k limitu ani nedosáhly.

„Signál upozornění na možnost výskytu smogu však nadále trvá, odvolat jej bude možné, až když imisní limit nebude na žádné stanici překročen po dobu minimálně 24 hodin a nebude očekáváno zhoršení rozptylových podmínek,“ upozornil primátor. Podle něj by Pražané měli využít čtvrtečního dne volna a opustit na čtyři dny město.

Objevilo se průmyslové sněžení

V Praze se ráno objevilo i tak zvané průmyslové sněžení, které souvisí se současným typem počasí. V některých místech města byl sněhový poprašek. Vznikl tím, že prachové částice v ovzduší při mlze zmrzly a spadly na zem. Podle mluvčího ČHMÚ Petra Dvořáka to má příznivý vliv na ovzduší, které se tímto způsobem do jisté míry očistí.

Smog dnes trápí i řadu dalších míst v Česku, nejhůř je na severu Moravy, kde například v Opavě množství škodlivin téměř čtyřnásobně překračovalo povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový.

Čtěte také: OBRAZEM: Auta dusí Prahu, upozorňovali aktivisté