Sídlo českých knížat, králů, jedné královny a prezidentů tyčící se nad řekou Vltavou je nezávisle na roční době v obležení tisíců turistů z celého světa. Pražský hrad je tak velký, že se zahraniční návštěvníci údajně na druhém nádvoří ptají, kdeže je ten hrad.

Jiní se znovu a znovu ujišťují, že tam opravdu úřaduje prezident. Nemohou pochopit, že přímo pod okny jeho kanceláře proudí davy zvědavců. Komentovaná procházka Prahy neznámé začíná večer, kdy se nejnavštěvovanější památka české metropole vylidní a ponoří do ticha.

Velikostí nemá na světě obdoby 

Pražský hrad je zapsáný dokonce v Guinnessově knize rekordů. Tím, že se rozkládá na ploše 70 tisíc metrů čtverečních, je největším souvislým hradním komplexem na světě. Už jedenáct století je také nepřetržitě sídlem panovníků a můžeme ho vnímat i jako učebnici architektury, právě tam najdeme příklady všech architektonických slohů.

Vycházka začíná na Hradčanském náměstí u prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Jeho socha je tři metry vysoká, váží 555 kilogramů a je dvojnásobnou zvětšeninou modelu Otakara Španiela, který se nachází v Národním muzeu.

Chrám je třetí stavbou na stejném místě 

Slavnostní odhalení sochy se konalo 7. 3. 2000 za účasti Václava Havla, americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové a primase českého, kardinála Miroslava Vlka. Při cestě Hradem nelze vynechat třetí nádvoří, kde se nachází dominanta areálu, a to katedrála sv. Víta.

Chrám je třetí stavbou na stejném místě. O položení základního kamene je zmínka i v kronice. „Potom nový pražský arcibiskup, český král Jan a jeho dva synové Karel a Jan a velké množství prelátů a urozených vyšli z Pražského kostela a přišli na místo vykopané a připravené pro nové základy. Do toho výkopu vstoupili čtyři, totiž arcibiskup, král a dva jeho synové, sestoupili na dno a položili s úctou a zbožností, jaká náleží, první kámen pro stavbu nového kostela." Na třetím nádvoří lze zhlédnout také vysoký žulový pylon památník obětí 1. sv. války a gotickou jezdeckou sochu sv. Jiří.

Večerní procházka Pražským hrademvycházka se uskuteční ve čtvrtek 1. června od 20 hodin; rezervace nutná na telefonu 720 975 495 nebo na e-mailu info@prahaneznama.cz, cena je od 100 korun
sraz je před sochou TGM
délka vycházky je přibližně 1,5 až 2 hodiny; terén je vhodný pro kočárky i pro vozíčkáře
provází Dana Kratochvílová
účastníci si povědí jak Bořivoj nechal postavit první kostel na Hradě, jak bratr bratra zabil či jak Břetislav Vojtěchovo tělo z Hvězdna v zemi českou vrátil
hlavně ale účastníci zažijí Pražský hrad bez turistů

close Místa Pražského hradu. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in