Odpovědný pražský radní Lukáš Manhart včera, tedy v den nedožitých šestasedmdesátých exprezidentových narozenin, Deníku sdělil, že město i nadále uvažuje o tom, že Havlovo jméno ponesou další významná místa v metropoli. Zcela jistě to však nebude Jiráskův most, jak navrhovali někteří občanští aktivisté. Mnohem spíše by mohlo jít o nově budovaný most v Troji. Není ani vyloučeno, že jménem Václava Havla se nakonec bude pyšnit Letenská pláň. „Nejvhodnější by přesto bylo přejmenovat Jiráskův most," trvá na svém návrhu politik a aktivista Petr Vilgus. „Ústí poblíž domu, kde pan prezident dlouhá léta žil. Nikdo zde navíc nemá trvalé bydliště, a proto by nebylo potřeba nikomu měnit doklady," uvažuje. Myšlenka na pojmenování nového mostu v Troji po Václavu Havlovi se mu nezdá.

„Trojský most je součástí silničního okruhu a tunelového komplexu Blanka, proti kterému Václav Havel zásadně vystupoval," vysvětlil Vilgus.

Most, pláň či ulice?

Radní Manhart je ale jiného názoru. Trojský most podle něj bude symbolizovat spojenectví a sounáležitost. „Právě tyto hodnoty pan prezident celý život prosazoval. Navíc se bude jednat o stavbu celoměstského významu," opáčil Manhart. Zároveň připustil, že také Letenská pláň je jednou z mnoha alternativ, kterou místopisná komise v souvislosti s případným přejmenováním projednává, a to i se snahou zapojit členy Havlovy rodiny.

„Nebylo by ale šťastné přejmenovávat místa již nesoucí jméno jiných historicky významných osobností," dodal s odkazem na Jiráskův most. Podobně včera pro Deník reagoval také primátor Bohuslav Svoboda, který je přesvědčen, že právě přejmenování letiště je onou důstojnou vzpomínkou na Václava Havla. Pokud neprojde návrh na přejmenování Letenské pláně či mostu v Troji, pak se ještě dá uvažovat o změně názvu některé z ulic ve Střešovicích, v okolí Rašínova nábřeží, divadla Na zábradlí, či v Dejvicích, kde Havel žil a působil.