Nejviditelnější je tento problém v místech, kde se lidé shromažďují. Nejvíce nedopalků je především nedaleko tramvajových a autobusových zastávek a kolem laviček v parcích.

„Kdyby byly popelníky na každém rohu, dal by se ten nepořádek omezit. Je jich prostě málo,“ stěžuje si Tereza Nováková v centru Prahy.

Někteří obyvatelé si myslí, že s tím stejně nejde nic dělat. „To by tady museli stát lidé z úklidové čety celý den,“ pronesla studentka Zuzana.

Mnozí věří tomu, že čistota města záleží spíše na tom, jací jsou místní lidé a turisté. „Mladým a bezdomovcům nezáleží na vzhledu Prahy,“ posteskl si pražský důchodce Oldřich Šídlo.

Že na Prahu posetou odhozenými špačky není moc hezký pohled, si lidé už celkem zvykli a mnozí zcela ztrácí víru v to, že by se čistota ulic mohla změnit.

„Stejně nevěřím tomu, že s tím začne někdo něco dělat,“ hodnotí situaci Tereza Nováková.

Na vině ovšem nejsou jen kuřáci. Zdá se, že velkým nedostatkem je kromě nedostatečného množství odpadkových košů a jejich rozmístění i úklid kolem košů. O čistotu v ulicích a parcích se stará více pražských organizací: Dopravní podnik hlavního města Prahy, Technická správa komunikací a též některé městské části. Úklidem veřejných prostranství jsou pověřovány rovněž soukromé společnosti.

„Samozřejmě zastávky uklízíme od nedopalků, a to zcela pravidelně, avšak udržování pořádku na zastávce zůstane bohužel i nadále osobní zodpovědností každého kuřáka,“ řekl Deníku Ondřej Pečený z dopravního podniku. V současné době se v Praze vyskytuje pod správou TSK 3,5 tisíce odpadkových košů, přičemž 763 z nich se nachází v Praze 1. Vyráběny jsou z umělé hmoty, a to proto, že je jednodušší manipulace při jejich vyprazdňování, než je tomuu těžších kovových košů.

„Uvažujeme o změně designu odpadkových košů po celé Praze,“ řekl mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek. Koše by podle něj měly vypadat stejně v centru Prahy, tak i v okrajových částech metropole.

Díky zákonu o zákazu kouření na zastávkách se v Praze hromady nedopalků přesunuly těsně za cedule vyhrazující prostory nástupišť.

Od loňského ledna kouření na stanicích MHD trestají pokutami strážníci. Do letošního 28. května přistihli 27 560 kuřáků, kteří se své zálibě oddávali v zakázaných prostorách zastávek. Za porušení zákazuneukázněným kuřákům rozdali celkem 15 475 pokut v hodnotě téměř tří milionů korun.

V České republice kouří přibližně 29 % populace, což znamená, že v Praze žije zhruba 350 tisíc kuřáků. Jestliže každý z nich odhodí minimálně jeden nedopalek na zem, je to samozřejmě na čistotě a vzhledu města znát.

Z výsledků letošního průzkumu Evropské unie Eurobarometr vyplývá, že Češi patří k nejohleduplnějším kuřákům v EU, a to jak postojem k nekuřákům, tak i k životnímu prostředí. Proto by se jim snad mělo vyjít vstříc minimálně tím, že se zvýší počty popelníků v ulicích.

O absolutní zákaz kouření na veřejných prostranstvích usilují v posledních měsících lékaři peticí „Stop kouření na veřejných místech“, kterou chtějí předat Parlamentu ČR.