VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prahu hyzdí množství cigaretových nedopalků

PRAHA - Tisíce nedopalků cigaret narušují v poslední době vzhled pražských ulic a parků. Povalují se na travnatých plochách i na chodnících. Zčásti patreně i proto, že kuřáci nemají místo, kam by nedopalek odhodili. Plechové odpadkové koše z pražských ulic postupně zmizely. Plastové, které je nahradily, nejsou pro žhavé oharky příliš vhodné a navíc je jich celkově v metropoli nedostatek.

9.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Eva Kořínková

Nejviditelnější je tento problém v místech, kde se lidé shromažďují. Nejvíce nedopalků je především nedaleko tramvajových a autobusových zastávek a kolem laviček v parcích.

„Kdyby byly popelníky na každém rohu, dal by se ten nepořádek omezit. Je jich prostě málo,“ stěžuje si Tereza Nováková v centru Prahy.

Někteří obyvatelé si myslí, že s tím stejně nejde nic dělat. „To by tady museli stát lidé z úklidové čety celý den,“ pronesla studentka Zuzana.

Mnozí věří tomu, že čistota města záleží spíše na tom, jací jsou místní lidé a turisté. „Mladým a bezdomovcům nezáleží na vzhledu Prahy,“ posteskl si pražský důchodce Oldřich Šídlo.

Že na Prahu posetou odhozenými špačky není moc hezký pohled, si lidé už celkem zvykli a mnozí zcela ztrácí víru v to, že by se čistota ulic mohla změnit.

„Stejně nevěřím tomu, že s tím začne někdo něco dělat,“ hodnotí situaci Tereza Nováková.

Na vině ovšem nejsou jen kuřáci. Zdá se, že velkým nedostatkem je kromě nedostatečného množství odpadkových košů a jejich rozmístění i úklid kolem košů. O čistotu v ulicích a parcích se stará více pražských organizací: Dopravní podnik hlavního města Prahy, Technická správa komunikací a též některé městské části. Úklidem veřejných prostranství jsou pověřovány rovněž soukromé společnosti.

„Samozřejmě zastávky uklízíme od nedopalků, a to zcela pravidelně, avšak udržování pořádku na zastávce zůstane bohužel i nadále osobní zodpovědností každého kuřáka,“ řekl Deníku Ondřej Pečený z dopravního podniku. V současné době se v Praze vyskytuje pod správou TSK 3,5 tisíce odpadkových košů, přičemž 763 z nich se nachází v Praze 1. Vyráběny jsou z umělé hmoty, a to proto, že je jednodušší manipulace při jejich vyprazdňování, než je tomuu těžších kovových košů.

„Uvažujeme o změně designu odpadkových košů po celé Praze,“ řekl mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek. Koše by podle něj měly vypadat stejně v centru Prahy, tak i v okrajových částech metropole.

Díky zákonu o zákazu kouření na zastávkách se v Praze hromady nedopalků přesunuly těsně za cedule vyhrazující prostory nástupišť.

Od loňského ledna kouření na stanicích MHD trestají pokutami strážníci. Do letošního 28. května přistihli 27 560 kuřáků, kteří se své zálibě oddávali v zakázaných prostorách zastávek. Za porušení zákazuneukázněným kuřákům rozdali celkem 15 475 pokut v hodnotě téměř tří milionů korun.

V České republice kouří přibližně 29 % populace, což znamená, že v Praze žije zhruba 350 tisíc kuřáků. Jestliže každý z nich odhodí minimálně jeden nedopalek na zem, je to samozřejmě na čistotě a vzhledu města znát.

Z výsledků letošního průzkumu Evropské unie Eurobarometr vyplývá, že Češi patří k nejohleduplnějším kuřákům v EU, a to jak postojem k nekuřákům, tak i k životnímu prostředí. Proto by se jim snad mělo vyjít vstříc minimálně tím, že se zvýší počty popelníků v ulicích.

O absolutní zákaz kouření na veřejných prostranstvích usilují v posledních měsících lékaři peticí „Stop kouření na veřejných místech“, kterou chtějí předat Parlamentu ČR.

9.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kavárna co hledá jméno. Ilustrační foto.

"Kavárna, co hledá jméno" pokračuje. Do soutěže se přihlásil jen původní nájemce

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT