Na neděli 13. září jsou ve Stromovce připraveny 2 okruhy – běžecký na 4,5 km a pěší na 1 km pro ty, kteří se jen chtějí projít. Nejedná se o žádný závod, běh je bez měření času, neběží se o vítězství, nejsou připraveny stupně vítězů, dokonce se nemusí ani běžet.

„Smyslem akce je přijít se proběhnout, projít se v pohodovém tempu se svými kamarády, dětmi, psy a společně pomoct útulkům, se kterými spolupracujeme. Navíc již poněkolikáté proběhne představení záchranářských psů ve výcviku“, vysvětlil zakladatel charitativního běhu, Petr Sokolík.

Týraní a opuštění nejsou jen psi a kočky

Běhejme a pomáhejme útulkům z.s. pomáhá týraným a opuštěným zvířatům po celé České republice už od roku 2014. „Tehdy jsem začal přemýšlet nad pomocí útulkům a pozval své kamarády, ať si přijdou zaběhat do Stromovky. Sešlo se nás 26 lidí a vybrali jsme 4 tisíce Kč. Akce se lidem líbila a poslední 2 roky nás bylo už 1500 lidí,“ zavzpomínal Petr Sokolík.

Za tuto dobu organizace pomohla 78 neziskovým spolkům a zaslala jim 2.096 mil Kč. Charitativní akce se konají v Praze, Brně, Plzni, Klášterci nad Ohří, Opavě a v Jablonci nad Nisou. Spolek ale cítil nespravedlnost, že pomáhá jen psům a kočkám z útulků, které jsou v okolí měst, kam jezdí. A proto vznikl projekt Den zvířat, projekt pro všechna týraná a opuštěná zvířata.

O výtěžek se podělí 112 spolků

Unikátní celorepubliková sbírka s názvem Den zvířat běží již od začátku září a dosud se vybralo 335 520 Kč. Ukončena bude 4. října na Mezinárodní den všech zvířat. Celý výtěžek sbírky bude rozdělen rovným dílem mezi 112 neziskových spolků z celé České republiky. V loňském roce, kdy proběhl první ročník se vybralo 428 689 Kč, které byly rozděleny mezi 60 spolků.

„Akce je podpořena videem, ve kterém vystupují ambasadoři projektu Ivan Trojan, Ben Cristovao, Patricie Pagáčová, Alice Bendová, David Svoboda, Eva Samková, David Kraus, Jan Musil, Ljuba Krbová a Ondřej Neff. Ivan Trojan propůjčil celému videu svůj hlas“ vysvětlil Petr Sokolík, který je současně i zakladatelem projektu. 

Zdroj: Youtube

„Naším společným snem je vytvořit pro zvířata transparentní sbírku podobnou té „tříkrálové“, kterou lidé podporují, věří jí a nebojí se o svůj příspěvek. Stejně tak se nemusí bát naší organizace. Chceme tímto zároveň bojovat proti pouličním podvodníkům s kasičkami a založit tradici, která 100% pomáhá všem zvířatům. Nejkrásnější věcí na celém projektu bylo, že hlavní účinkující, kameraman, skladatel hudby, střihači atd., všichni se vzdali nároku na honorář a do akce šli zcela zdarma“, dodal Sokolík.