Starosta Václav Švec (Hlas Klánovic), kterého si po volbách zvolilo klánovické zastupitelstvo, po necelých dvou týdnech odstoupil. Novým starostou byl v úterý večer zvolen Petr Soukup z ODS. ČTK to řekli Jiří Karban (TOP 09) a Giuseppe Maiello (SZ).

Na radnici budou vládnout zástupci Spolu PRO Klánovice, ODS a zastupitelé z kandidátky Čas na změnu, která sdružuje členy Strany zelených (SZ) a nezávislé kandidáty.

Klánovické zastupitelstvo zvolilo Švece starostou 11. listopadu. Žádná koalice ale do konání zastupitelstva v této městské části nevznikla, zastupitelstvo proto bylo po volbě starosty přerušeno. Radniční koalici však nakonec utvořily jiné strany, než ty, které o koalici jednaly a zvolily Švece.

Spory okolo golfového hřiště

Zastupitelé, kteří skončí v opozici, koalici kritizují. Obávají se, že bude rozhodovat ve prospěch golfistů, kteří usilují o rozšíření golfového hřiště na úkor Klánovického lesa. Zástupci koalice to popírají.

SZ přitom proti ODS v minulém volebním období ostře vystupovala, strany se rozcházely především právě v názoru na rozšíření golfového hřiště.

Zelení by měli mít na radnici na starost životní prostředí. „Toto spojení nám zaručuje, že budeme mít v oblasti životního prostředí volné působení. Budeme moci hájit výsledky referenda,“ řekl ČTK už dříve předseda SZ v Klánovicích Maiello.

Místní obyvatelé v loňském referendu odmítli výstavbu golfového hřiště v Klánovickém lese. Proti golfu jsou zelení i zástupci Spolu PRO Klánovice, kteří budou mít dohromady v radě města většinu. Maiello se domnívá, že se mění i postoj ODS. V koaliční smlouvě o společném vládnutí na radnici hlavního města se totiž ODS a ČSSD zavázaly, že nepřipustí úbytek zelených ploch v Klánovickém lese.

Opoziční zastupitelé jsou proti koalici

Soukup bude mít dvě místostarostky, kterými se staly Zorka Starčevičová (Čas na změnu) a Jana Martinová (Spolu PRO Klánovice). V radě dále usedne Martina Petráčková z ODS a Ondřej Voleš ze Spolu PRO Klánovice.

Zastupitelům, kteří skončí v opozici, se ale nová koalice nezamlouvá. „Po letech boje mezi ODS a SZ mi tato koalice přijde jako politická absurdita roku,“ komentoval dohodu Karban. Podle něj Soukup rozhodně není bojovníkem proti golfu. „Existuje riziko, že v Klánovickém lese bude vybudováno golfové hřiště,“ řekl už dříve ČTK Karban.

Zástupci TOP 09 a Hlasu Klánovic se pokoušeli už dříve domluvit koalici s ODS nebo Spolu PRO Klánovice. Dohodu se ale ani po několika týdnech uzavřít nepodařilo.

Volby v Klánovicích vyhrála ODS, v patnáctičlenném zastupitelstvu ale získala tři mandáty stejně jako TOP 09, Spolu PRO Klánovice a Čas na změnu. V zastupitelstvu jsou i Hlas Klánovic a Občané Klánovic.