Místo na křižovatce Mrštíkovy a Starostrašnické ulice, které leží jen pár metrů od stanice metra Strašnická, má sloužit jako poslanecká kancelář Borise Šťastného (ODS) a Jana Floriána (ODS). Místním se to ale nelíbí.

„Opravdu tu schází podnik, kam by se dalo pohodlně jít s dětmi. Stačila by kavárna s dětským koutkem, v širokém okolí něco podobného úplně chybí,“ řekla deníku Petra Drozdová, která v pondělí v podvečer podpořila neformální akci občanského sdružení Útulné Strašnice. To na chodníku před budoucí poslaneckou kanceláří otevřelo pouliční kavárnu.

„V lukrativním osmdesátimetrovém přízemním prostoru na nároží u metra mají proti vůli občanů Strašnic za roční nájem 650.000 korun ročně začít úřadovat poslanci za ODS Boris Štastný a Jan Florián. Místním přitom ve Strašnicích daleko spíš schází kavárna, čajovna nebo podnik, kam by se dalo jít s dětmi, poslaneckých kanceláří je v několik set metrů vzdálené budově dostatek,“ domnívá se Libor Engelthaler, místopředseda sdružení Útulné Strašnice. Desítky kolemjdoucích akci podpořily.

V rohovém domu, který v průčelí zdobí označení U Sandholtzů, v minulosti byla herna a ještě dříve knihkupectví. Podle členů občanského sdružení se tedy nejedná o kancelářské prostory.

Poslanec Boris Šťastný však tvrdí, že se pronájem prostoru netýká fyzické osoby, ale Poslanecké sněmovny, a proto je podnájem transparentní záležitostí.

Politický boj?

„Iniciativu občanského sdružení vnímám z osmdesáti procent jako politický boj jeho členů, kteří jsou spjati s TOP 09, která se v zastupitelstvu Prahy 10 v opozici,“ okomentoval pondělní happening Šťastný.

Z dvaceti procent přičítá nesouhlasné akce herní lobby, která nesouhlasí s tím, že herna již v prostoru nebude.

Poslanci budou mít na rohu Mrštíkovy a Starostrašnické ulice kancelář do konce volebního období, tedy na dva roky. Šťastný hodlá osmdesátimetrový prostor využít pro přednášky a akce se zdravotnickou tematikou.

„Pak bude prostor volný pro podnikatelské záměry, třeba pro to, aby si v něm někdo otevřel kavárnu,“ dodal Šťastný.

Anketa: Co si přejete místo sídla politiků?

Anna Šafusová

Jsem samozřejmě mnohem víc pro to, aby tu byla kavárna než poslanecká kancelář. Hodil by se i podnik, který by měl delší zavírací dobu, než mají ostatní v okolí.

Jana Koutová

Mnohem víc by se sem hodila kavárna nebo cukrárna, kam by se dalo jít i s dětmi. Podnik tohoto druhu v okolí metra Strašnická docela schází. Kanceláří je tu dost.

Markéta Prunerová

Útulná kavárnička pro posezení třeba i s dětským koutkem tu schází. V širokém okolí takový podnik vůbec není. Myslím, že další kanceláře politiků tu nepotřebujeme.

Milan Janda

Kdyby tu byla kavárna, snad by se uživila. Pokud tu přeci jen vznikne poslanecká kancelář, hlavně, aby tu neseděli politici z občanské demokratické strany.

Petra Drozdová

Hlasuji pro kavárnu nebo cukrárnu s dětským koutkem. Mám malou dceru a podniky s dětským koutkem tu v okolí vůbec nejsou. Kanceláří je tu naopak až příliš mnoho.