Asi dva tisíce lidí se podepsaly pod petici, která vyzývá k zachování farmářského tržiště na Kubánském náměstí v takové formě, jakou znají obyvatelé Prahy 10 a zákazníci farmářů dnes.

„Jsem s tržištěm spokojená, chodím sem pravidelně nakupovat čerstvou zeleninu a mléčné výrobky. Nevím, proč by se mělo měnit,“ sdělila Deníku Alena Krátká ze Strašnic.

Trhy chce radnice zachovat

Desátá městská část ale nechce tržiště zavřít. Na provozovatele oblíbeného tržiště na „Kubáni“ hodlá však vypsat výběrové řízení. „Trhy byly dosud pořádány bez řádného výběrového řízení, a tento stav chceme samozřejmě napravit,“ vysvětlil starosta Milan Richter. Podle jeho slov chce městská část oblíbený trh ve Vršovicích za každou cenu zachovat. Město chce řádným výběrovým řízením také ochránit dobrou pověst trhů a předejít jakýmkoli spekulacím o udělování jejich pořadatelství bez výběrového řízení.

Pořadatelem farmářského tržiště je v současnosti sdružení Archetyp. V minulosti po likvidaci poslední tržnice na Pankráci společně s magistrátem vytipovalo lokality, kde by se mohly farmářské trhy pořádat. Praha 10 se dočkala tržiště v roce 2010.

„S iniciativou jsme začali již v roce 2007. Tehdy v podstatě nebylo možné, aby bylo vypsané nějaké výběrové řízení, protože jsme s trhy začínali. Městská část nás oslovila přímo,“ komentoval Jiří Sedláček z občanského sdružení Archetyp. Proti snaze městské části uspořádat výběrové řízení se podle něj nedá nic vytknout. „Není ale nutné všechno řešit výběrovým řízením, pokud má věc svá specifika,“ reagoval Sedláček. Podle něj Praha 10 v nejbližší době vypíše výběrové řízení na nového provozovatele. „Jediné, co můžeme udělat, je přihlásit se do výběrového řízení,“ dodal Sedláček s tím, že je rád, že kromě zákazníků vyjádřili podporu pořadatelům také samotní prodejci.

Další tržiště na Zahradním Městě

Městská část ale chce kromě tržiště na Kubánském náměstí otevřít další na Zahradním Městě.

„Místní obyvatelé se pro pořádání tržiště vyslovili více než 80procentní většinou v dotazníkovém šetření, které jsme v lokalitě nechali uspořádat,“ uvedl místostarosta Prahy 10 Vladimír Novák.

Farmářské tržiště by od příštího roku mělo fungovat v Jabloňové ulici.