VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Necelý rok po otevření vyvolává Národní třída protichůdné reakce

Praha - Nová stanice metra Národní třída v Praze slouží cestujícím už deset měsíců. Dopravní podnik po prvním roce provozu připravuje vyhodnocení. Pražané jsou s novou podobou stanice spokojení a změnu berou jako důsledek vývoje české metropole. Nicméně někteří postrádají křišťálovou fontánu, jiní odsuzují dvouleté zavření metra kvůli výstavbě obchodního domu.

22.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

„Pamatuju si starou podobu stanice, jako by to bylo dneska. Kolem záchodů se člověk bál projít i za bílého dne kvůli feťákům. Jsem rád, že je Národní třída v novém, protože to bylo potřeba," libuje si Pavel Bornfleth. Ivana Vincurová si myslí, že nejde o zvláště mimořádnou stanici, je podle ní jenom zrekonstruovaná. Další cestující Dušan neočekával, že takzvaně vyperou kabát, ale ušijí nový.

Od doby otevření 27. června loňského roku je nová stanice podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové ve zkušebním provozu. „Je to standardní proces, který je zakončen vyhodnocením zkušebního provozu a následnou kolaudací stavby. Zkušební provoz ovšem neznamená pro cestující žádné omezení nebo snížení komfortu," řekla Aneta Řehková.

Adam Suder si myslí, že rekonstrukce stanice Národní třídy byla velká příležitost pro vyzdobení, ať už architektonickým, výtvarným nebo jiným počinem, který by jí dal jiný rozměr. „Dlouhá žlutá chodba na mě působí, jako když jde dobytek na porážku. Stejně je mi jasné, že to bude za chvíli plné reklam," vyjádřil se na sociální síti.

Dopravní podnik zatím neuvažuje o dalších úpravách vestibulu vzhledem k tomu, že stanice byla v nedávné době dokončena a splňuje veškeré interní předpisy. „Toto se však případně může změnit v návaznosti na vyhodnocení zkušebního provozu," upřesnila mluvčí Řehková.

Zmizelá plastika

Co je ale častou otázkou lidí, kteří se tudy často pohybují, je, kam zmizela skleněná plastika od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové Kontakty z roku 1984.

„Jednou z výhrad k rekonstrukci stanice spočívá v naprosté ignoraci kvalit předešlého architektonického a uměleckého řešení. Zmizela i skleněná fontána od Pavla Trnky, unikátní zastudena ohýbané sklo na zábradlí ve vestibulu stanice. Ohýbané sklo Connex se zlatou folií ve stanici metra bylo nahrazeno lakovaným plechem," vysvětlil Petr Zeman, pražský úředník, který se zajímá o architektonické památky v metropoli.

Aktuálně zdobí malé náměstíčko jedenáctimetrová socha Franze Kafky od Davida Černého. Ve foyer kancelářské části komplexu Quadrio nad stanicí jsou pak skleněné plastiky Maxima Velčovského.

„V návaznosti na změnu legislativy už není povinností investora budovat umělecká díla v rámci výstavby metra. Vestibul byl primárně navržen s maximální funkčností tak, aby zajistil efektivní odbavení cestujících. Fontána byla demontována v rámci prodeje pozemku investorovi Quadria," vysvětlila mluvčí dopravního podniku Řehková.

Cestujícímu Štěpánovi Kadlecovi vadí právě zmíněná skla, která už ve vestibulu nejsou. „Připadá mně to neosobní. Téměř všechny stanice ztratily původní vzhled, je to škoda," uvedl. Každý může mít ale jiný názor, na to, co bylo nebo je hezčí. Petr Zeman si myslí, že srovnávat novou stavbu se záměrně zanedbávaným prostranstvím je neseriózní.

Zavřený průchod

Jistou komplikací se ale pro cestující metrem může jevit průchod do stanice skrz nákupní centrum. Tedy v době po skončení otevírací doby, kdy lidé nemohou projít budovou ze zadní strany. „Nalepení na budovu Máje bez zachování průchodu či podchodu je opět ostudou města. Obyvatel je tak rukojmím provozovatele budovy, jestli ho skrz svou budovu nechá projít. Takže se zavírací dobou obchodů má smůlu," pomyslel si Jiří Hlaváč.

Podle něj, když se člověk ocitne kolem půl desáté večer ze zadní strany nové budovy Quadria, je zavřený v pasti do slepé ulice. „Tam kde byl dříve vchod do vestibulu metra podél budovy Máje, jsou zavřené vchody do obchodního centra, přes které už běžný cestující, hledající cestu do metra, neprojde," upřesnil.

Kromě kritiky ale chválí čistotu a obnovu stanice. Podobnou kritiku adresují další cestující i k jiným vchodům do stanic metra například na Lužinách. Stejná situace se také objeví v budoucnu, až se dostaví přístavba na Chodově.

Podle doporučení komplexu Quadrio se návštěvníci, kteří se ocitnou po zavírací době před vchodem z ulice Vladislavova u sochy Franze Kafky, mohou obejít budovu ulicí Purkyňova. Dojdou tak přímo ke vchodu do metra v ulici Spálená. Vedení nákupního centra nyní připravuje cedulku k soše a navigaci před centrem. Alternativu ze Spálené ulice také potvrzuje mluvčí dopravního podniku.

Petrovi Zemanovi spíše než zavřený průchod vadí uzavření stanice kvůli zástavbě stavebního pozemku nad vestibulem metra. „Dva roky trvající rekonstrukce vyžadující uzavření stanice se mi zdá příliš dlouhá a výhody pro investora, tedy přímý vstup z metra do obchodního střediska a posunutí otevření stanice z původních deseti měsíců na osmačtyřicet, velkorysé," doplnil Petr Zeman.

Čtěte také: V Praze se po dvou letech otevřela stanice metra Národní třída

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

22.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
18

Příčinou pádu trojské lávky nejspíš byla systémová konstrukční chyba

Maskot klubu Bohemians 1905. Ilustrační foto.
EXKLUZIVNĚ
24

O osudu fotbalového Ďolíčku nejspíš rozhodne už zítřejší zastupitelstvo

Magistrát podal trestní oznámení kvůli zřícené lávce v Troji

Kauza zřícené lávky v Troji má další pokračování. Praha zastoupená ředitelkou magistrátu Martinou Děvěrovou podala trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením, že by mohlo jít o trestný čin z nedbalosti. 

Jako devět Václaváků: U Prahy vznikne obří komerční zóna

U dálnice D1, ve směru na Brno, má v budoucnosti vzniknout území pro nové obchody a hypermarket o velikosti 39 hektarů. Jen pro představu. Na území by se vešlo necelých devět Václavských náměstí. V úterý o tom informoval server E15.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Praha 8 otevřela v karlínských kasárnách kluziště

Do třetice všeho dobrého, dalo by se říci o Praze 8 a veřejných kluzištích. Po otevření předchozích dvou, v Bohnicích a Ládví, následovalo včera slavnostní zahájení provozu v Karlíně, v prostoru bývalých kasáren.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT