Vedení hlavního města chce nakoupit ve veřejné soutěži hotely a další ubytovací zařízení. Termín pro podání nabídek je do 18. listopadu. „Prioritní zájem máme o hotely, ubytovací zařízení a bytové domy s kapacitou 20 až 90 osob, ideální uspořádání jsou garsoniéry či pokoje hotelového typu se samostatným příslušenstvím. Důležitý bude i stav nemovitosti a možnost ji užívat co nejdřív, zajímají nás však i objekty, které bude možné do cílového stavu jednoduše upravit,“ upřesnil radní Adam Zábranský (Piráti), který má ve své gesci bydlení.

Cílem je pořídit několik objektů k bydlení či ubytovacích zařízení s celkovou kapacitou až 500 osob v běžné bytové nebo smíšené zástavbě a v dobré dostupnosti městské hromadné dopravy. Pokoje mají disponovat vlastním sociálním zařízením a ideálně i místem pro přípravu jídla či možností stavební ch úprav. Většinu financí na nákup nemovitostí by chtěla Praha získat skrze úvěr od Rozvojové banky Rady Evropy.

Nápady by byly

Nedostatek cenově dostupných bytů je v metropoli palčivým problémem. Současní radní už přišli s několika nápady možného řešení. Letos na jaře vznikla z podnětu radního pro územní rozvoj Petra Hlaváčka (TOP 09) instituce městského developera – Pražská developerská společnost.

Tato příspěvková organizace magistrátu má za úkol připravit pozemky pro výstavbu městských bytů. První projekty mají být nachystané k výstavbě nejdřív za dva roky.

Koronavirová krize zatím ceny nesrazila

Zatím jen na papíře je nápad další radní Hany Marvanové (STAN) na výstavbu družstevních bytů. Odkup už stojících budov s apartmány či hotelovými pokoji se zdá být výrazně rychlejším řešením. „Uvidíme, jaké nemovitosti budou městu nabídnuty,“ uvedl radní Hlaváček.

Realitní investoři hodnotí nápad spíš skepticky. „Těžko může město kupovat za draho a pronajímat potom za ´levno´. Ledaže by šlo o nemovitosti, o které není dlouhodobě na trhu zájem,“ konstatoval majitel realitní firmy, který chtěl zůstat v anonymitě. Ceny domů v dobrých lokalitách totiž ani krize kolem koronaviru zatím nesrazila. Naopak, investoři do nich ukládají peníze na horší časy.