Podle něj je příležitostí, jak obnovit důvěru Pražanů v ODS. Nečas to uvedl v prohlášení, které dnes rozeslal médiím.
Svoboda se stal šéfem pražské buňky v pondělí večer. Nahradil Borise Šťastného, který rezignoval. Zároveň se vyměnili i všichni místopředsedové, v užším vedení je nyní náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček, poslanec Marek Benda a komunální politici Pavel Horálek, Ondřej Pecha a Tomáš Portlík.
„Zvolení Bohuslava Svobody považuji za správné rozhodnutí, které přináší pražské ODS příležitost postupnými kroky obnovit důvěru Pražanů. Vnímám jako logické, že odpovědnost pana primátora za vedení hlavního města byla podpořena vrcholným politickým mandátem v pražském regionálním sdružení,“ uvedl Nečas.
Vládní reformy
Nečas pražského primátora dlouhodobě podporuje, podpořil ho i při listopadovém sestavení nové koalice ODS a TOP 09 na pražské radnici, která nahradila spolupráci s ČSSD. Svoboda zase na oplátku veřejně vyslovuje důvěru Nečasovi i jeho kabinetu. Na pondělním sněmu primátor například navrhl závěrečné usnesení podporující vládní reformy.
Podle některých médií to byl Nečas, kdo prosadil na funkci místopředsedy pražské ODS dlouholetého poslance Bendu. Ten přitom neměl z oblastních sněmů žádnou nominaci, jeho kandidaturu navrhli delegáti až přímo na pondělním sněmu. Podle některých členů ODS by měl být Benda jakousi spojkou mezi pražskou a celorepublikovou organizací.
Důležitým člověkem v novém vedení pražské ODS je také zkušený politik Zdeněk Zajíček, který ve straně působí od roku 1992 a v 90. letech byl místopředsedou pražské organizace. Působil také jako ředitel pražského magistrátu, odejít musel na konci roku 2002 po nástupu Pavla Béma do funkce pražského primátora.
Zajíček už loni ukázal, že chce být novou silou v pražské ODS, kdy převzal vedení strany v Praze 5 a nechal rozpustit smíchovské sdružení spojované s bývalým kontroverzním starostou Milanem Jančíkem.
V nemilosti
Svou pozici na pondělním sněmu výrazně posílili občanští demokraté v Praze 4, kteří byli za působení tehdejšího primátora Béma spíše v nemilosti. Ve vedení pražské organizace budou mít nyní starostu čtvrté městské části Pavla Horálka. Praha 4 je nejlidnatější městskou částí a početnou buňkou pražské ODS. Tento obvod, z kterého pochází rovněž radní Radek Lohynský, zastupitel hlavního města Vladimír Schmalz i poslanec Benda, od počátku stojí za primátorem Svobodou.
Horálka ale provázejí také některé kauzy. Kritici mu vytýkají například blízké kontakty s lobbistou Ondřejem Palounkem či některé údajně nevýhodné prodeje pozemků v Praze 4.
Další nový místopředseda ODS v metropoli Ondřej Pecha je šéfem klubu pražských zastupitelů, před volbami v roce 2010 byl rovněž radním pro kulturu. Původním povoláním je výtvarník a dlouhodobě působí na radnici v Praze 3.
Pětičlenný tým místopředsedů uzavírá místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík, který i přesto, že není zastupitelem hlavního města, už rok patří k primátorovým příznivcům. Svobodovi pomáhal při listopadové výměně koalice na pražské radnici.
Čtěte také: Pražskou ODS ovládl Svoboda. 'Bémovské' vedení odchází