Zapalovače ve tvaru ovoce nebo hudebních nástrojů, blikající přístroje s pohyblivými částmi.

Všem těmto předmětům připomínajícím hračky včerejším dnem definitivně odzvonilo. Přestože prodejcům teď hrozí za jejich nabízení pokuty v řádech tisíců až desetitisíců korun, Deníku se včera odpoledne přesto podařilo několik kousků koupit.

Narazit na ně nebyl problém v Holešovické tržnici hned na několika místech, vybrat si můžete z mnoha druhů zapalovačů líbivých tvarů, které blikají nebo hrají melodii.

Výjimkou nejsou ani zapalovače připomínající mobilní telefony nebo revolvery.

„Dobrá koupě“ u stánku

Ten, který se nám podařilo se slevou více než padesát procent za osmdesát korun zakoupit od vietnamského prodejce, může být dokonce nebezpečný. Když totiž uživatel v domnění, že zažehne plamen, stiskne spoušť místo kohoutku, dostane pořádnou elektrickou ránu.

Proč? Možná kanadský žertík, možná má rána odradit děti od toho, aby si zapalovač pletly s hračkou, ale tento způsob prevence se jeví jako příliš drsný.„Záleží jak je elektrický výboj silný, pravděpodobně by dítě na zdraví přímo nepoškodil. Mohl by ale způsobit úlek nebo dítě neurotizovat, takže by se mohlo začít bát podobných věcí,“ řekl Deníku dětský lékař Milan Kudyn.

Trafiky jsou v pořádku

Na otázky, proč riskují vysoké pokuty, nebo jaké ztráty by jim stažení zapalovačů způsobilo, ale Vietnamští prodejci odpovídají jednotně: „Nerozumím česky“.

Ve většině trafikách naopak o zákazu vědí a respektují ho. Ty, které včera Deník oslovil, zapalovače bez pojistky už nenabízejí několik měsíců. „Doprodali jsme je, a už od konce minulého roku je vůbec nemáme. Dodavatel už nám je neposílá,“ řekla Libuše Krulišová, prodavačka z trafiky v Holešovicích.

Nebezpečí v rukou dětí

„Zakázány jsou jak přístroje bez pojistky, včetně všech výrobků s označením Novelta, které přitahují svým zjevem nebo efektem děti. V jejich rukou by mohli způsobit požár či jiné nehody. O zákazu rozhodla Evropská unie,“ objasnila mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

Podle ní by jejich dovoz do Česka omezen k jedenáctému březnu minulého roku. Prodejci ale dostali zhruba rok na to, aby mohli dovezené zboží doprodat. „Teď už ale budou kontroloři neoblomní a s udělením pokut nebudou váhat,“ doplnila mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

Pokud zakázané zapalovače na pultech objeví, nejprve je inspektoři zakáží a poté zahájí správní řízení.

V Praze vyjdou kontroloři do ulic v následujících dnech. „Včera jsme ještě nekontrolovali. Plánujeme ale několikatýdenní akci, která bude dodržování zákazu prodeje kontrolovat,“ uvedla za pražský inspektorát Martina Vyžrálková.

LUCIE BOHÁČOVÁ, MARTIN JEDLIČKA