Ježek, stejně jako každý jiný volně žijící živočich, má ze všeho nejraději svobodu. „Pokud seberete v první polovině září zdravého ježka z přírody, ublížíte mu. Touto dobou mladí ježci opouštějí svá hnízda a učí se samostatně si vyhledávat potravu,“ uvedl David Zítek z Pražské zvířecí záchranky.

Lidé podle pracovníků Pražské zvířecí záchranky běžně ježčata sbírají a vozí bez předchozího zavolání rovnou do záchranné stanice. V takovém případě ubližují nejen ježkovi, ale i stanicím. Často se stává, že záchranáři nedělají nic jiného, než že ježka odvezou zpět na místo, kde byl nalezen.

To samozřejmě záchranné stanice velmi zatěžuje. Stanice se potýkají s nedostatkem peněz a každý ježek, kterého takto zbytečně přijmou, pro ně znamená zbytečné výdaje.

Pomůže ježčí kalendář

„Obecně platí, že až do druhé poloviny října není dobré nezraněné ježky z přírody brát, nejedná-li se o malého kojence, který je poblíž zničeného hnízda,“ poradil David Zítek.

Pokud si přece jen nebude nálezce malého ježka jistý, může se podívat na webové stránky, kde najde ježčí kalendář a v něm fotografie a popis ježků, kteří v daném období skutečně potřebují pomoc.