Studenti střední odborné školy Jarov nám v dubnu letošního roku pověděli, jak je lehké pro nezletilé sehnat cigarety a alkohol.

Podle statistik vypracovaných v rámci projektu Bezpečné klima na pražských školách vyplývá, že až 50 procent studentů od šestého ročníku základní školy až po oktávu středních škol se alespoň jednou za rok opilo. Také 42 procent vyzkoušelo alespoň jednou cigarety a 12 procent z nich kouří denně. Marihuanu vyzkoušelo již 29 procent studentů.

SOŠ Jarov.
Středoškoláci: Je to holt zakázané ovoce a člověk nechce být v partě za trapáka

„U kouření cigaret nebo tabáku se zvýšil počet kuřáků mezi dětmi a mladými lidmi, kteří předtím nikdy nekouřili. U šestého ročníku to bylo oproti loňsku o cca 6 procent,” vyčíslila koordinátorka školské prevence magistrátu Jana Havlíková. A k nárůstu dochází i navzdory vyšším investicím magistrátu do prevence.

V roce 2012 činila částka poskytnutá na preventivní programy 6,7 milionu korun, zatímco loni se vyšplhala na skoro dvojnásobek (13 milionů Kč). „Programy realizují buď pedagogičtí pracovníci, nebo organizace, které poskytují certifikované preventivní programy,“ dodala paní Havlíková.

Nejčastější je záškoláctví

Podle ankety mezi učiteli však zůstává nejrozšířenějším prohřeškem záškoláctví (vyskytuje se podle nich v 62 procentech škol) a závislost na internetu, mobilech a hrách (v 55 procentech škol). Ale i s návykovými látkami, šikanou a kyberšikanou má zkušenost přibližně třetina pražských škol.

Minulý rok se uskutečnila akce HAD (hazard, alkohol, drogy), ve které se policisté zaměřili především na mladistvé. Ve třech obdobích zkontrolovali v Praze celkem 610 podniků a 2696 osob. Z nich bylo jen 7 mladistvých pod vlivem alkoholu a 4 u sebe měli omam-né a psychotropní látky.

Praha očima studentů, Malostranské gymnázium, Josefská 626/7 v Praze.
Středoškoláci: o homosexualitě a potratech se musí mluvit

Pro mladé je k dispozici několik organizací, které se specializují na pomoc v odvykání kouření, alkoholu a drog. Mezi ně patří například telefonní linka pro odvykání kouření, nebo drogová poradna organizace SANANIM.

„Mladiství nás paradoxně nejčastěji kontaktují s dotazem, jak bezpečně brát drogy,” vysvětluje tisková mluvčí SANANIM Agáta Jankovská. „My jim samozřejmě doporučujeme, aby drogy nebrali. Pokud chtějí mermomocí experimentovat, tak jim aspoň poradíme, jak na to, aby si co nejméně ublížili.” 

Praha očima studentů - Českoslovanská akademie obchodní v Praze 2.
Středoškoláci: Vyučující mají zastaralé metody

Ve spolupráci s projektem

Logo PrahaZdroj: Praha eu.