V září se v Planetáriu Praha ve Stromovce strhne malá revoluce. Po osmnácti letech bude vyměněn projekční systém, který promítá hvězdnou oblohu na projekční kopuli zastřešující hlavní sál.

Nový systém umožní neskonale více variací a programů, než ten původní. Na instalaci nového projektoru nyní v Planetáriu horečně pracují jeho zaměstnanci.

Výlet do jakéhokoli bodu kosmu

„Pokud bylo planetárium Cosmorama strojem času, je nový celooblohový projekční systém Skyskan Infiniti skutečnou hvězdnou branou. Díky rozsáhlé databázi hvězd a vesmírných objektů umožňuje pohled na oblohu z kteréhokoliv místa ve vesmíru,“ říká ředitel planetária Marcel Grün.

„Cosmorama umí výborně promítat oblohu tak, jak ji vidí každý pozorovatel ze Země. Jak se mění naše poznání, je ale potřeba ukázat vesmír jako trojrozměrný. Divák tedy s novým systémem může prolétávat galaxiemi, uvidí, jak se mění tvary souhvězdí z různých pohledů nebo i v čase. I když se hvězdám říká stálice, vzájemně se pohybují. Za jeden lidský věk je to nepozorovatelné, ale v průběhu tisíců let už je rozdíl znát a to dokáže nový systém simulovat,“ pokračuje Jan Šifner, zástupce ředitele Planetária pro techniku a provoz.

Východ Země na Měsíci

Nový systém přenese návštěvníky Planetária na jiné hvězdy a planety, které se představí v nezvyklých podobách. Pro diváky tak bude novinkou například východ Země nad měsíčním povrchem.

Pražské planetárium je jedno z největších na světě a projekční kopule o průměru 23 metrů je největší projekční plochou v České republice.

Nový projekční systém Skyskan Infiniti má na celém světě méně než 500 planetárií. Tvoří ho dva datové projektory, každý s rozlišením 4000x2000 bodů a výkonem 5000W, promítající na plochu. Řídící systém tvoří 12 počítačů, které přepočítávají polohy všech hvězd v reálném čase.

Systém Skyskan Infiniti je nejenom unikátní nástroj pro poznávání vesmíru, ale je využitelný i v jiných oborech. Promítá totiž stejně dobře interiéry a exteriéry staveb, přírodní útvary nebo živé objekty.

Cena? Skoro 25 milionů

„Cena nového přístroje je poměrně vysoká. Je to dáno i tím, že je software výrobcem průběžně aktualizován. Před 14 dny tak do něj byly například nahrány nově objevené planety z oblasti mimo naší sluneční soustavu,“ dodává Šifner. Celkem nový systém stál 24,5 milionu korun, z čehož devíti miliony přispěla Praha ze svého rozpočtu. Zbytek uhradilo Planetárium ze svých úspor. Původní planetárium Cosmorama bude ještě pět let v plném provozu, než bude plně nahrazeno novým.